SME

Janukovyč ponúkal post premiéra. Neprijali ho, chcú ďalej rokovať

Demonštranti žiadajú predčasné prezidentské voľby ešte tento rok, Viktor Janukovyč to neplánoval splniť.

Rokovanie politických špičiek.Rokovanie politických špičiek. (Zdroj: TASR/AP)

Prezident ponúkol opozícii vysoké posty aj zmenu zákonov. Opozícia jeho návrh neprijala, v rokovaniach bude pokračovať.

Žiada predčasné voľby a zrušenie antidemokratických zákonov. Protesty sa v sobotu šírili, demonštranti obsadzovali vládne budovy. Neznámi páchatelia zastrelili policajta mimo služby. Aktivista podľahol zraneniam zo stredajších nepokojov. Uniesli troch policajtov, neskôr ich so zraneniami prepustili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KYJEV, BRATISLAVA. Vysoké pozície vo vláde, zmeny v zákonoch proti slobode prejavu a zhromažďovania, zmena Ústavy smerom k demokracii, amnestia pre zatknutých demonštrantov a spoločné vytvorenie volebnej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Tak znela ponuka ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča po sobotňajšom rokovaní s lídrami opozície Vitalijom Kličkom (UDAR), Arsenijom Jaceňukom (Baťkivščina) a Olehom Ťahnybokom (Svoboda).

Viacerých predstaviteľov opozície šokovalo, keď prezident Janukovyč ponúkal Jaceňukovi kreslo premiéra a Kličkovi post vicepremiéra pre humanitárne záležitosti.

V návrhu však nebola akákoľvek zmienka o vyhlásení predčasných prezidentských volieb na tento rok, teda kľúčovej požiadavke demonštrantov.

Opozícii navyše nestačili sľubované zmeny v antidemokratických zákonoch zo 16. januára. Žiada ich úplne zrušiť. Janokovyčov návrh preto neprijala a v jednaniach chce pokračovať.

„My neodmietame ten návrh, ale ani ho neprijímame. Ešte povedieme seriózne rokovania na úrovni troch opozičných síl,“ vyhlásil neskôr Jaceňuk na webe strany Baťkivščina.

SkryťVypnúť reklamu

Na Facebooku bol tvrdší. „Malo by to byť riešenie majdanu, a nie Janukovyča. Sme pripravení na seba zobrať zodpovednosť za osud krajiny. No s takými podmienkami, aké si dáme my sami.“

Opozícia na majdane odmietla Janukovyča

V prezidentovej ponuke videli pascu „Naša pozícia je jasná,“ znel príhovor Vitalija Klička na Námestí slobody, „zrušiť zákony o diktatúre a bodka. Trváme na prezidentských voľbách ešte v tomto roku. My neustupujeme.“

Opozičný líder zareagoval aj na sobotné vyhlásenie ministra vnútra Vitalija Zacharčenka, podľa ktorého bude každý, kto zostane na Námestí slobody, považovaný za extrémistu: „Tu nie sú žiadni extrémisti. My sme umiernení ľudia.“

Ešte v piatok večer Kličko vyhlásil, že majdan sa nerozíde, kým prezident Janukovyč neodstúpi. Ak by opozícia pristúpila na najnovšiu prezidentovu ponuku, sklamala by zrejme demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina novinárov a analytikov už od začiatku hovorila o Janukovyčových ústupkoch ako o pasci.

„Nič sa v nich nehovorí o potrestaní vinníkov policajnej brutality. Na stretnutí s Janukovyčom nebol nikto zo skutočných lídrov majdanu, občianskych aktivistov, takže Jaceňuk a Kličko nemali veľmi veľký mandát. Môže to byť veľká pasca,“ povedal bezprostredne po nastolení ponuky líder občianskeho hnutia Ukrajinská alternatíva Volodymyr Kuchar.

„Je to geniálna pasca, ako rozbiť opozíciu a spáchať samovraždu na majdane,“ vyjadril sa pre denník SME európsky diplomat, ktorý pracuje v Kyjeve.

Kam sa rozšírili protesty. Zdroj: Russia Today

Zastrelili policajta, protesty sa šíria Protesty neutíchli. Desiatky demonštrantov sa v noci na nedeľu dobýjali do Ukrajinského domu, konferenčnej budovy pri kyjevskom Námestí nezávislosti, a kričali na zhruba dvesto príslušníkov špeciálnych jednotiek jednotky Berkut, aby sa vzdali.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozili tvrdé zrážky. Jednotky Berkut napokon budovu opustili na pokyn ministra vnútra.

Aktivistom sa v sobotu darilo obsadzovať ministerstvá a demonštranti v regiónoch dobýjali budovy lokálnych vlád. Značne tak začali komplikovať vládnutie Janukovyčovej Strane regiónov.

Stovky ľudí obkľúčili generálnu prokuratúru a žiadali prepustenie zadržiavaných demonštrantov.

Protesty si v sobotu vyžiadali ďalšie dva životy, prvýkrát aj z radov polície. Celkový počet oficiálne potvrdených obetí sa tak zvýšil na štyri. Revolučný štáb hovorí o najmenej šiestich mŕtvych.

45-ročný demonštrant Roman Senyk v sobotu podľahol ťažkým zraneniam pľúc zo stredajších nepokojov. Podľa opozície išlo o strelné rany, úrady to nepotvrdili.

O život prišiel aj policajt, ktorého telo našli v Kyjeve v piatok večer. Neznámi páchatelia ho zabili výstrelom do hlavy. Podľa ministerstva vnútra bol 27-ročný policajt v čase útoku na ceste domov a nebol ozbrojený.

SkryťVypnúť reklamu

V Kyjeve došlo aj k únosu, keď troch policajtov z Námestia slobody zajali radikálni príslušníci takzvanej „ochranky majdanu“ a niekoľko hodín ich držali v budove mestskej rady, ktorú obsadili.

Všetci traja policajti utrpeli zranenia, po prepustení ich hospitalizovali. Polícia hovorí, že ich mučili, demonštranti to však popierajú.

Predstavitelia opozície odmietli spájanie s vraždou aj únosmi policajtov a rodine obete vyjadrili sústrasť. Obávajú sa, že útoky poslúžia ako zámienka pre ďalšie tvrdé zásahy voči demonštrantom.

Napätie pred Ukrajinským domom

Úniu chceli za sprostredkovateľa „Európska únia je stále pripravená podpísať asociačnú zmluvu, pokiaľ sa národ bude držať slobodnej, zjednotenej a demokratickej Ukrajiny a hodnôt, na ktorých je zmluva postavená,“ povedal v sobotu predseda Európskej rady Herman Van Rompuy po stretnutí s poľským premiérom Donaldom Tuskom.

SkryťVypnúť reklamu

Eurokomisár Štefan Füle rokoval na Ukrajine s vládou a opozíciou o tom, ako ukončiť pretrvávajúcu krízu.

Opozičný líder Arsenij Jaceňuk po stretnutí s ním povedal, že Únia by mala byť sprostredkovateľom prímeria.

„Bez sprostredkovateľskej účasti našich západných partnerov sa táto politická kríza len ťažko skončí,“ uviedol Jaceňuk podľa agentúry DPA.

O sprostredkovanie prímeria predtým požiadal Úniu aj premiér Mykola Azarov. Oslovil aj Švajčiarsko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 639
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 680
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 964
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 259
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 866
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu