Dvojica exministrov spôsobila škodu za milióny, keď napomohla prevodu štátnej nehnuteľnosti do súkromného vlastníctva za zlomok skutočnej hodnoty.
BUKUREŠŤ. Rumunský najvyšší súd v piatok podmienečne odsúdil dvoch exministrov za zneužitie právomocí verejného činiteľa.
Bývalý šéf rezortu spravodlivosti a predseda právneho výboru Senátu Tudor Chiuariu a niekdajší minister komunikácií Zsolt Nagy dostali tresty tri a pol, respektíve štyri roky väzenia.
Obom súd na niekoľko rokov zakázal pôsobenie vo verejných funkciách.
Exministri podľa žaloby spôsobili štátu škodu vo výške 8,6 milióna eur, keď napomohli prevodu istej štátnej nehnuteľnosti do súkromného vlastníctva za zlomok jej skutočnej hodnoty.
Päťčlenný senát najvyššieho súdu sprísnil v piatok pôvodne vynesené rozsudky z novembra 2012, podľa ktorých Tudora Chiuaria spod žaloby oslobodili a Zsolta Nagya odsúdili na 3,5 roka väzenia podmienečne.
Naopak, rozsudky vynesené v rovnakom čase voči generálnemu riaditeľovi rumunskej pošty a jej riaditeľovi pre rozvoj druhostupňový senát zmiernil, a to zo šiestich na štyri, respektíve z piatich na 3,5 roka.
Nagya za korupciu už odsúdili
Zsolta Nagya odsúdili už 4. decembra 2013 za korupciu a za členstvo v zločineckej skupine spoločne s exministrom hospodárstva a obchodu Codrutom Seresom na päť, respektíve šesť rokov väzenia.
Obaja mali podľa žaloby pomôcť dostať sa za úplatok k tajným informáciám pri privatizácii strategických štátnych podnikov - elektrárne Electrica Muntenia Sud, komunikačnej firmy Radiocomunicatii alebo výrobcov lietadiel Romaero Bukurešť a Avioane Craiova.
Vzhľadom na fakt, že išlo o privatizáciu strategických podnikov, prokurátori klasifikovali trestný čin ako vlastizradu, čo však súd neakceptoval.
Navyše sa mali odsúdení ministri pokúsiť nekalým spôsobom ovplyvniť aj predaj balíka ôsmich percent štátnych akcií Petromu, dcérskej spoločnosti ropného giganta OMV, či výberové konanie pre poradenské služby týkajúce sa umiestnenia 46-percentného balíka akcií štátnej telekomunikačnej spoločnosti Romtelecom na burze.
Český poradca dostal 10 rokov
V procese figurovali ako obžalovaní aj štyria poradcovia, ktorí pracovali pre investičnú spoločnosť Crédit Suisse First Boston (CSFB), medzi nimi aj Michal Šušák z Českej republiky.
Bývalého riaditeľa českej spoločnosti PPF Investments poslala rumunská justícia za vytvorenie zločineckej skupiny a ekonomickú špionáž na desať rokov do väzenia.
Ďalšími odsúdenými boli Stamen Stančev z Bulharska (dostal 11 rokov), Američan ruského pôvodu Vadim Benyatov, ktorého odsúdili na desať rokov, a Mustafa Oral z Turecka. V kauze figurovali aj dvaja Rumuni, niekdajší ministerskí úradníci.
Tieto rozsudky budú ešte predmetom odvolacieho konania.