OLEH RYBAČUK patrí medzi najvplyvnejších ľudí v občianskom sektore. Pôsobil ako bankár, pred odchodom z politiky bol vicepremiérom pre Európsku úniu vo vláde Julie Tymošekovej a niekoľko mesiacov bol šéfom prezidentskej kancelárie Viktora Juščenka. Od obidvoch odišiel sklamaný a začal sa venovať rozvoju občianskej spoločnosti a demokratizácii Ukrajiny. Jednou z jeho iniciatív je boj proti korupcii. Vedie mimovládku Centre UA.
Poznáme mená troch zavraždených demonštrantov, vie sa, koľko ľudí už pri protestoch zomrelo?
„To je práve problém, že v európskej krajine na začiatku 21. storočia sa vláda správa ako únosca. Už tri dni nevieme napríklad, kde je líder automajdanu (protestné kolóny na miestach, kde bývajú prezident či minister vnútra). Išiel na stretnutie a zrazu zmizol. Moje podozrenie je, že je za tým gang, ktorý sa skladá z bývalých policajtov a tajných agentov. Tí operujú pod ministerstvom vnútra, sú to akési eskadry smrti.“
Takto zomrel už jeden aktivista, ktorého umučené telo našli v lesíku pri Kyjeve.
„To je spôsob, akým bol zavraždený aj slávny novinár George Gongadze, špeciálnymi ukrajinskými jednotkami. Lekári z majdanu povedali, že videli štyri mŕtve telá, lenže dve telá niekde zobrali a zmizli v tábore Berkutu. Polícia tiež čaká v nemocniciach na zranených, odkiaľ ich berie preč v autobusoch bez poznávacích značiek. Je to neuveriteľné.“
Spomenuli ste automajdan, prečo vláde tak prekáža? Policajti napádajú ich účastníkov, vypaľujú im autá a dokonca proti nemu v parlamente prijali zákon?
„Pretože tento protest je extrémne efektívny. Naozaj blokuje cesty a komplikuje život prezidentovi a jeho kľúčovým ľuďom. Tu sa ukázalo, že vláda si proti nim najíma brutálnych gangstrov známych ako titušky, ktorí útočia na ľudí zo strednej triedy a ničia im ich autá.“
Čo si myslíte o videu nahého demonštranta, ktorého ponižujú policajti v uniformách, je autentické?
„Absolútne o tom nepochybujem. To je ruský štýl boja proti teroristom v Čečensku. Berkut vždy spolupracoval s Rusmi...“
Ako je možné, že po toľkých škandáloch je minister vnútra Vitalij Zacharčenko stále pri moci a z hlavného zodpovedného za policajnú brutalitu Andreja Kľujeva urobil v piatok Janukovyč šéfa svojej prezidentskej kancelárie?
„To je najšialenejšie zo všetkého. Kľujev je muž, ktorý v roku 2004 sfalšoval prezidentské voľby v prospech Viktora Janukovyča (to viedlo k oranžovej revolúcii, pozn. red.). Sú o tom jasné dôkazy z tajnej služby, ktoré som kedysi dostával, keď som bol neskôr vo vláde. Tento muž je priamo zodpovedný za krvavé násilie proti mierumilovným študentom a novinárom spred dvoch mesiacov.“
Nie je to od Janukovyča facka Západu? Dnes si s ním možno bude podávať ruky eurokomisár Štefan Füle...
„Bratom Kľujevovcom hrozí v Rakúsku niekoľkoročné väzenie za to, že pri finančných transakciách neuvádzali, že sú politicky činnými osobami. Cez banky v Rakúsku, kde žije jeho dcéra, išli milióny, ak nie miliardy dolárov. Kľujev je posledná osoba, ktorá by po tom falšovaní, korupcii a krviprelievaní mala zastávať funkciu šéfa prezidentskej kancelárie. Od Janukovyča je jeho výber veľmi cynický.“
Znamená to, že Janukovyč si jeho povýšením vybral cestu násilia?
„Nemusí to tak byť. Kľujev je človek, ktorý vždy rokoval s poslancami, podplácal či zastrašoval opozíciu. Kľujevov brat je oficiálnym majiteľom Mežyhyrie (kde údajne leží luxusná rezidencia prezidenta Janukovyča, pozn. red.) takže sú veľmi prepojení. Janukovyčovi je jasné, že Kľujev nebude hrať vlastné hry, pretože je skorumpovaný a rovnako aj on má na rukách krv.“
Aj Edward Lucas z Economistu tvrdí, že Putin chcel, aby si ich Janukovyč zamazal od krvi, aby už nik-dy nemohol imitovať, že je proeurópsky...
„Vyzerá, že to je cena, ktorú musel Janukovyč zaplatiť za 15-miliardovú pôžičku z Ruska. Od začiatku dostal podmienku, aby sa zbavil ľudí na majdane.“
Dva dni rokovania opozície s prezidentom nepriniesli žiadny pokrok. O čom sa s ním vo štvrtok v noci päť hodín vôbec mohli rozprávať?
„Dobrá otázka, na ktorú nemáme odpoveď. Janukovyč nie je veľmi rýchly v rozmýšľaní, ako ho poznám z mojej skúsenosti. Aj Juščenko veľmi rád dlho rozprával. Je to časť ukrajinskej politickej kultúry. Ale čo je najviac zarážajúce a netransparentné, že tam s tromi lídrami nie je zástupca najsilnejšej skupiny na majdane, a to občianskej spoločnosti.“
Prečo? Určite by sa našli kandidáti?
„Určite. Nedostali však ponuku.“
Prečo Kličko nie je schopný prevziať pozíciu lídra z majdanu?
„Nechce niesť zodpovednosť za ľudské životy. Určite nie je najlepší rečník, ale určite má najväčší potenciál. Je oveľa ľahšie zaujať davy, keď ste radikálny, nechcete rokovať a zavelíte do útoku.“
Násilie v uliciach vyprovokovali zákony zo 16. januára. Niektoré paragrafy akoby odkopírovali z ruského modelu. Čí to bol vlastne nápad?
„Je to skopírované miestnymi bábkami ruského prezidenta Vladimira Putina, takzvanými lídrami ruskojazyčnej Ukrajiny. Taký priamočiary zásah proti občianskej spoločnosti a slobodám ešte nik v Európe nevidel, je to horšie ako v Rusku či Bielorusku. Prakticky paralyzujú mimovládny sektor, robia z ľudí zahraničných agentov, novinári nemôžu fungovať ako predtým, internetu hrozí cenzúra a každý demonštrant na námestí riskuje až do 15 rokov väzenia. Práve preto, z princípu, teraz nosím na demonštrácie helmu (aj tie zakázali v parlamente, pozn. red.), čo som nikdy nenosil. Robíme všetko preto, aby sme nerešpektovali tie zákony a snažili sa ich tak zvrátiť.“
Majdan aj barikády sa rozširujú v Kyjeve aj po Ukrajine, ako vidíte ďalší vývoj?
„Už nestačí byť len proti Janukovyčovi. Demonštranti a opozícia museli prevziať iniciatívu, ako ho obrať moc. Vytvorením Národnej rady, sa snažia vytvoriť paralelné štruktúry moci. Veď už viac ako dva roky nemá Kyjev starostu, prečo by si ho potom ľudia nezvolili sami...“
A čo radikáli z extrémnej pravice s Molotovovými koktailmi. Akí sú silní?
„Nikto neviem, aká veľká je ich základňa. Väčšinou ide o deti z ultras z Dynama Kyjev či dokonca Šachtaru Doneck. Zjednotili sa a bojujú a kričia spolu Sláva Ukrajine. Sú proti zabíjaniu demonštrantov.“
Na Hruševského ulici vo vládnej štvrti sa znovu rozhoreli barikády, hrozí ďalší konflikt?
„Môžeme ho znovu očakávať. Vidíme, ako sa v noci v uliciach vynoria tisícky najatých gangstrov, ktorí ničia autá, útočia na ľudí a unášajú ich. Polícia je s nimi proti demonštrantom spojená a netrestá ich. Títo grázli sú ozbrojení, strieľajú na ľudí a vláda cynicky hovorí, že veď tých snajperov platí NATO. Títo zlí ľudia sa nezastavia pred ničím, pretože vidia, že podobní zločinci sú chránení na najvyšších miestach. Zoberte si ministra vnútra Zacharčenka. Prezident Janukovyč ho mal odvolať hneď po brutálnom zbití demonštrantov a prokuratúra ho mala začať vyšetrovať. Odvtedy prebehli dva mesiace a nič sa mu nestalo. Nečudujte sa, že sa teraz v Kyjeva pácha toľko násilia, dokonca si niekedy ani nezakrývajú tváre.“
Znie to veľmi pesimisticky...
„Vôbec nie som pesimista. Nezávislosť sme dostali len tak ako modré neba. Teraz za nezávislosť bojujeme. Dvadsať rokov sme sa vždy báli Ruska a nemohli sme si vybrať, čo chceme. Moskva nám hovorí, že nesmieme ísť do NATO či EÚ. Ukrajina z toho nevychádzala ako nezávislá krajina. Ale ja som optimista, neviem, či niekde v Európe vyše dvoch mesiacov protestovali ľudia v uliciach za hodnoty, nie za vyššie platy či dôchodky, vtedy nemôžete byť pesimistom.“
Ako by mala reagovať Únia na násilie na Ukrajine, mala by zaviesť cielené sankcie ako Američania, napríklad práve proti Kľujevovi?
„Pozrite sa, prezident Janukovyč ho povýšil potom, ako ho Američania dali na zákazaný zoznam. On nie je len šéfom jeho kancelárie, ale rozhoduje aj o voľbách. Stačí, aby Európska únia zmrazila účty a zakázala vstup správnym ľuďom a zafunguje to. Kľujev by mal byť na prvom mieste. Na Ukrajine je to o špinavých peniazoch. Únia by ich mala vyšetrovať, predstavte si, že 80 percent tendrov vyhral Janukovyčov syn, myslíte, že to je možné bez korupcie?“