WASHINGTON, BRATISLAVA. Na tom, že niekto prinesie svojmu "najlepšiemu priateľovi" dary k narodeninám, nie je nič zvláštne.
Bývalého basketbalistu Dennisa Rodmana však za to vyšetruje americká FBI a ministerstvo financií.
Tým priateľom bol totiž Kim Čong-un, severokórejský diktátor, ktorého režim je pod tvrdými medzinárodnými sankciami. Okrem iného je zakázaný aj dovoz luxusného tovaru do krajiny.
Rodman obhajoval väzbu Američana a zaspieval KimoviČítajte
Státisícová pokuta
Rodman bol v Severnej Kórei začiatkom roka, keď Kim oslavoval 31. narodeniny, osobne mu zaspieval Happy Birthday.
Diktátora, s ktorým sa predtým už viackrát stretol, obdaroval napríklad whiskey v hodnote stoviek dolárov, európsky kryštál, talianske sako, luxusný kožušinový kabát alebo drahú kabelku pre jeho manželku.
Dokopy v hodnote viac ako desaťtisíc dolárov.
Michael Spavor, ktorý bol ako konzultant na ceste spolu s Rodmanom, navyše na Twitteri zverejnil fotografiu, kde Rodman dáva Kimovi niekoľko fliaš vlastnej značky vodky. Samozrejme, ani tá nepatrí medzi najlacnejšie.
Americké úrady už podľa portálu Daily Beast začali vyšetrovať, čo presne Rodman do Severnej Kórey priniesol.
Rodman síce mohol požiadať o povolenie na vývoz, no do Severnej Kórei môžu Američania priviezť prakticky len lieky alebo potraviny pre občanov.
Určite nie luxusný tovar, medzi ktorý podľa amerických zákonov patria aj šperky, drahé oblečenie a alkohol.
Rodmanovi za porušenie zákonov hrozí pokuta vo výške 250-tisíc dolárov alebo dvojnásobku hodnoty tovaru, ktorý do krajiny previezol. V tomto prípade by ho lacnejšie vyšla prvá možnosť.
Posledná cesta do Pchjongjangu, kam so sebou zobral aj ďalších bývalých basketbalistov, mu spôsobila aj ďalšie problémy.
Rodman po návrate už nehovorí s médiámi, jeho hovorca len oznámil, že je na protialkoholickom liečení.
Nezvládol kritiku, že sa v Severnej Kórei nezastal väzneného amerického občana Kennetha Baeho, ktorého v rozhovore pre CNN dokonca obviňoval, že diktatúre poškodil.
Jojo diplomacia
"Tlak, ktorý na neho vyvíjali, aby bol kombináciou nadčloveka a záchrancu, z neho zobral všetku energiu. Jeho pitie sa dostalo na úroveň, ktorú sme nikdy predtým nezažili," uviedol vo vyhlásení Rodmanov agent Darren Prince.
O tom, že dary pre Kima sú trestným činom je presvedčený aj David Asher, ktorý v rokoch 2001 až 2005 mal na ministerstve zahraničných vecí na starosti túto krajinu.
"Zákon o sankciách je pri luxusnom tovare jednoznačný. Toto je jeho porušenie, hrozí za to väzenie," povedal pre Daily Beast.
Odmieta názory, že Rodmanova cesta sa podobá na "pingpongovú diplomaciu", ktorá v 70. rokoch viedla k zlepšeniu vzťahov medzi Spojenými štátmi a Čínou.
"Toto nie je pingpongová diplomacia, ale jojo diplomacia, ktorú robí skupina jojov."