NEW YORK. Američania vedeli o fotkách zajatcov umučených režimom v Sýrii od novembra minulého roka. Napísal to denník New York Times.
Na otázku prečo nekonali, ministerstvo zahraničia odpovedalo, že nemalo ako overiť ich autenticitu.
Fotografie videl jeden zo zamestnancov rezortu diplomacie v počítači predstaviteľa sýrskej opozície počas ich stretnutia v Turecku. Jeho nadriadení ho nechcú menovať.
Mohli by zatlačiť
Hoci Američania údajne nepochybujú o tom, že dokumentácia, ktorú začiatkom tohto týždňa zverejnili v televízii CNN a denníku Guardian, je pravá, neočakáva sa, že by to výrazne zmenilo ich postoj k Sýrii.
Američania by však mohli viac pritlačiť na to, aby režim povolil Červenému polmesiacu návštevy vo väzniciach, či prepustil politických väzňov.
Fotografie a dokumenty, ktoré zo Sýrie vyniesol fotograf vojenskej polície, majú dokazovať, že vo väzniciach umučili či popravili od začiatku povstania v marci 2011 do leta minulého roka 11-tisíc mužov.
Vierohodnosť materiálu potvrdili traja znalci medzinárodného práva a traja forenzní experti.
Sýrsky režim označuje fotografie za podvrh vyrobený v niektorom zo štátov Perzského zálivu, ktoré sa netaja podporou protivládnych rebelov. Správu a expertné posudky si objednal Katar.

Preverili len časť
Viacero médií tiež upozorňuje na načasovanie zverejnenia dokumentácie krátko pre mierovou konferenciou o Sýrii v Ženeve.
Muža, ktorý fotografie odhalil, navyše vypočúvali v čase od 12. do 18. januára, a mali tak minimum času overiť jeho tvrdenia.
Hoci správa hovorí o 11-tisíc prípadoch, znalci preskúmali len necelú tisícku z nich. Z 55-tisíc fotografií preverili iba päť a pol tisíca.
Počas sýrskeho konfliktu, kde sa obe strany navzájom obviňujú z vojnových zločinov, sa objavilo viacero problematických záznamov, videí, či fotiek bez možnosti overiť ich pravosť.
Syria Report Execution Torture