SOFIA, BRATISLAVA. Bulharsko a Rumunsko musia posilniť svoje právne systémy a zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu.
Píše sa to v monitorovacej správe o najchudobnejších štátoch Európskej únie.
Hovorca Európskej komisie Mark Gray oznámil, že Rumunsko dosiahlo pokrok v mnohých oblastiach, ale obavy o nezávislosť justície stále pretrvávajú.
"Rumunsko by malo prijať legislatívne opatrenia na reštrukturalizáciu súdneho systému a zabezpečiť tak, aby zákony proti korupcii platili rovnako pre všetkých," povedal Mark Gray.
Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
V Bulharsku označil hovorca Únie reformný pokrok súdnictva za nedostatočný a stále neistý.
Únia tvrdí, že iba málo prípadov, ktoré sa týkajú trestnej činnosti korupcie a organizovaného zločinu sa dostanú aj pred súd a dotiahnu sa do konca.
Podľa berlínskej Transparency International obe krajiny, ktoré vstúpili do 28-členného bloku v roku 2007, patria medzi najskorumpovanejšie v Únií.
Organizácia k nim priraďuje ešte Grécko a Taliansko.
Riešia iné problémy
"Na to, aby boli reformy úspešné, potrebuje Bulharsko jednotný prístup založený na širokom konsenze bulharskej spoločnosti," povedal Gray.
K neúspešným reformám podľa neho prispeli aj tri rôzne vlády, ktoré sa v Bulharsku vystriedali v priebehu posledného pol druha roka.
Menšinová vláda premiéra Plamena Orešarského sa ujala moci po májových voľbách.
Jeho kabinet prežil dve hlasovania o nedôvere a opakujúce sa protesty proti systému, ktorý demonštranti označili za skorumpovaný.
Rumunsko v posledných dvoch rokoch zamestnávali skôr nezhody medzi prezidentom Traianom Basescom a premiérom Victorom Pontom ako súdnictvo a dane.
Pontova koalícia sa pokúsila odvolať prezidenta v roku 2012, no neúspešne.
Nezhody medzi prezidentom a premiérom sa obnovili v decembri 2013 z dôvodu netransparentnej novely trestného zákonníka.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Srbsko bude už po novom
Predseda medziparlamentnej delegácie pre vzťahy s krajinami juhovýchodnej Európy Eduard Kukan pred rokom v relácií TA3 upozornil na to, že pri prijímaní Rumunska a Bulharska sa Únia unáhlila.
"Únia mala skúsenosti s tým, keď nedocenila potrebu plného plnenia technických kritérií v prípade dvoch balkánskych krajín, Bulharska a Rumunska, kde dostali prednosť politické úvahy a ukázalo sa, že to bolo chybné a každý sa bojí toho, aby sa to nezopakovalo."
Únia preto zaviedla v rámci rozširovacieho procesu novinku, ktorú uplatní už aj v prístupovom procese Srbska.
So všetkými ďalšími kandidátmi začne rokovať kapitolami Súdnictvo a základné práva a Spravodlivosť, sloboda a bezpečnosť.