Rusko vyzvalo Západ, aby sa nestaral o Ukrajinu, a samo ponúklo pomoc. Prezident Janukovyč sa skrýva pred ukrajinskou opozíciou.
KYJEV, PRAHA. Bratom nazval v utorok Ukrajinu ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
Kým pred snahou riešiť problémy krajiny varoval Západ, tradične ponúkol Rusko ako prostredníka pri rokovaní všetkých znepriatelených strán.
Moskva ako mierotvorná sila sa však v postsovietskom priestore už viackrát zdiskreditovala.
Polovica Ukrajincov navyše považuje Rusov za hlavnú príčinu, že ich krajina stojí na prahu občianskeho konfliktu.
Lavrov dokonca vyhlásil, že nepokoje, ktoré si vyžiadali desiatky zranených, provokuje niekto zo zahraničia. Pripomenul niektorých európskych politikov, ktorí „bez pozvania prichádzali na majdan a podporovali demonštrantov“.
Mierotvorca
Naopak Moskva podľa neho robí všetko, aby nedopustila rozpad Ukrajiny na dve časti – východnú proruskú a západnú proeurópsku.
V skutočnosti sa Rusi usilujú predovšetkým o to, aby Kyjev nepokračoval v integrácii do Európskej únie.
Medzi demonštrantmi preto silnejú obavy, že by Rusko mohlo vojensky podporiť prezidenta Viktora Janukovyča a použiť na to napríklad polostrov Krym, kde tradične vládnu silné proruské nálady a kde sídli ruská Čiernomorská flotila.
V utorok strana Ruská jednota spolu s krymskými kozákmi vyhlásila mobilizáciu kozákov na polostrove.
„V centre Kyjeva sa bojuje a prezident, ktorý sedí o dva bloky ďalej, to nevidí,“ hneval sa na hlavu štátu líder opozície Vitalij Kličko, s ktorým sa Janukovyč odmietol stretnúť.
Podľa neho sa vedenie krajiny snaží vyprovokovať čo najostrejšie zrážky, aby mohlo zasiahnuť proti majdanu.
Eurokomisár do Kyjeva
Vo štvrtok chce na Ukrajinu priletieť eurokomisár Štefan Füle. Tlak Únie však nezafungoval. O polnoci začali na Ukrajine platiť zákony obmedzujúce občianske práva, ktoré Únia kritizuje ako represívne.
Za potýčkami, ktoré v centre Kyjeva trvajú už tretí deň sú podľa ukrajinských reportérov radikálni nacionalisti.
Väčšina z nich prišla z Ľvova. Priniesli si aj obrovský portrét nacionalistického vodcu Stepana Banderu a umiestnili ho pri tribúne na majdane, kde od novembra minulého roku ľudia demonštrujú za zbližovanie sa s Európou.
Komentátor Rádia Sloboda Vitalij Portnikov vyhlásil, že krajina sa nerozpadne na dve časti, pokiaľ sa do veci nevloží Rusko.
Rovnaký názor má aj americký expert na bývalý sovietsky priestor, riaditeľ American Enterprise Institute Leon Aron.
„Československo 1968 a Afganistan 1979 sú príkladom toho, čo by sa mohlo stať. Hádam Vladimir Putin chápe, že by to bol skôr Afganistan než Československo.“
Autor: Agentúra Epicentrum