Novinári po prepustení prehovorili o praktikách polície, ktorá proti nim zakročila.
BRATISLAVA. Ukrajinský novinár Dmitrij Barkar, ktorý pracuje pre Rádio Sloboda, spolu s kameramanom Ihorom Ischakovom mapovali protivládne protesty na kyjevskom majdane. Polícia však proti nim tvrdo zakročila.
"Policajti ma brutálne hodili na zem, strhli mi helmu, na ktorej som mal označenie: PRESS. Niekoľkokrát za sebou ma udreli obuškami do hlavy. Potom mi vykrútili ruky a odvliekli ma do policajného auta," opisoval.
"Kým sme prišli k policajnému autu, každý policajt mi uštedril ďalšiu ranu," pokračoval.
Za dva dni utrpelo zranenia až 26 novinárov.
Vadim was badly injured by grenade that was thrown by riot police! via @EuroMaydan #Euromaidan #Євромайдан pic.twitter.com/3usw0SLLAq
— Vitalii Sediuk (@VitaliiSediuk) January 20, 2014 Na protestoch boli pracovne Ukrajinskí novinári sa dištancovali od protivládnych protestov. Snažili sa polícii vysvetliť, že sa ich zúčastnili len ako pozorovatelia.
"Nie som tu, aby som bojoval. Nie som účastníkom protestov. Celú situáciu som iba sledoval," vysvetlil Barkar polícii.
Novinár zopakoval v policajnom aute asi desaťkrát, že protestov sa zúčastnili ako novinári, nie ako protestujúci.
"Kričali na nás, aby sme si ľahli tvárou na zem. Tak som si ľahol," hovorí kameraman Ihor Ischakov.
"Keď ma viedli davom, bili ma so všetkým, čo mali po ruke. Niekto v dave povedal: ´Tu máš, buzerant,´ a kopol ma," dodáva kameraman.
Svet je znepokojený Predstavitelia OSN, Európskej únie, ale aj Spojených štátov sa už vyjadrili, že sú situáciou na Ukrajine znepokojení.
Pripomínajú najmä porušovanie základných ľudských práv a žiadajú, aby voči zodpovedným za policajné útoky vyvodili dôsledky.