Americkí politici naznačili, že šíriteľ dokumentov NSA nekonal sám. Dôkaz, že Edward Snowden bol v rukách ruských agentov, zatiaľ nie je.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Kritici Edwarda Snowdena to tvrdili už od začiatku.
Neverili, že by bývalý spolupracovník amerického Národného bezpečnostného úradu (NSA) mohol ukradnúť množstvo jeho dokumentov o špehovaní na internete a postupne ich zverejňovať len tak. Pomáhali mu vraj Rusi.
V posledných dňoch to prvýkrát verejne povedali aj významní americkí členovia Senátu a Kongresu. Aj keď dôkaz neponúkli.
Šéf spravodajského výboru v snemovni republikán Mike Rogers pre NBC povedal, že „Snowden je zlodej, ktorému niekto pomáhal“.
„Verím, že je dôvod, prečo skončil v milujúcom náručí agenta FSB (ruskej tajnej služby, pozn. red.) v Moskve.
Nemyslím, že je to náhoda,“ povedal v rozhovore. Podobne sa vyjadrila aj šéfka rovnakého výboru v Senáte, obhajkyňa metód NSA, Dianne Feinsteinová.
Dôkazy chýbajú
Rogers dodal, že prebieha vyšetrovanie o tom, či Snowdenovi pomáhalo Rusko. Všetci politici dodávajú, že jasný dôkaz nemajú, skôr iba náznaky a stopy.
Tridsaťročný Američan, ktorý kedysi pracoval aj pre CNN, hovorí, že sa rozhodol publikovať dokumenty, pretože chcel zastaviť zasahovanie tajných služieb do súkromia Američanov aj ľudí v zahraničí.
Zatiaľ odhalil, že zbierali údaje o telefonátoch amerických občanov, odpočúvali telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, najnovšie aj 200 miliónov SMS správ denne po celom svete.
Predstaviteľ americkej FBI, ktorá únik materiálov vyšetruje, pre New York Times povedal, že agentúra stále ráta so záverom, že konal sám.
Snowden ušiel z Havaja, kde žil s priateľkou, v júni minulého roka do čínskeho Hongkongu. Tam sa skrýval v hoteli, keď denníky Guardian a Washington Post zverejnili prvé dokumenty o NSA.
Ruský denník Kommersant napísal, že v Hongkongu strávil niekoľko dní na ruskom konzuláte. Oslavoval tam údajne aj svoje 30. narodeniny.
Päť týždňov na letisku
Potom si kúpil letenku cez Moskvu do Havany, neskôr chcel požiadať o azyl v juhoamerickej krajine ako Ekvádor, ktorý pomáha aj šéfovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi na veľvyslanectve v Londýne.
Američania však Snowdenovi zrušili pas a Kuba ho odmietla prijať, tak Edward Snowden zostal žiť päť týždňov na letisku. Žiadal o azyl vyše dvadsať krajín. Prechodný mu dali nakoniec samotní Rusi.
Podľa Bena Wiznera z Americkej únie občianskych práv celá jeho cesta, ako aj to, že materiály dal americkým novinárom, nepodporuje teóriu ruského agenta.
Mike Rogers má však iný názor. Podľa neho pomoc od niekoho naznačuje, ako rýchlo sa zbalil a odišiel do Hongkongu, či to, že pri získaní dokumentov musel použiť metódy „mimo jeho technických zručností“.
Kým o minulosti sa vedú dohady, agenti FSB by mali mať kontrolu nad jeho životom v súčasnosti. Aspoň podľa Andreja Soldatova, ruského novinára a odborníka na bezpečnostné služby, ktorý to povedal podľa New York Times v októbri.
Snowden momentálne žije na nemenovanom mieste v Rusku, hoci po krajine môže slobodne cestovať. Ruský prezident Vladimir Putin dokonca povedal, že môže prísť aj na olympiádu do Soči.