TEHERÁN. Irán začal plniť požiadavky dohody so svetovými veľmocami a pozastavil najcitlivejšiu časť svojho programu obohacovania uránu.
Krajina obmedzila program obohacovania uránu na dvadsať percent odpojením kaskády centrifúg v jadrovom komplexe Natanz i v zariadení vo Fordú.
Informáciu potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, píše agentúra Reuters.
"Od tejto chvíle budú centrifúgy využívane na výrobu na päť percent obohateného uránu," povedal šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Mohammad Amírí podľa agentúry Sinchua.
Dostanú sa k peniazom
Irán teraz očakáva zmiernenie sankcií. Krajina by mala získať prístup k štyrom miliardám dolárov zablokovaným v amerických bankách.
Prvú čiastku vo výške pol miliardy dolárov by mohli vyplatiť už v pondelok.
Spojené štáty už oznámili, že začali plniť dohodu medzi Iránom a svetovými veľmocami, ktorá zaručuje zmiernenie sankcií.
"Zároveň budeme pokračovať v smelom vynucovaní sankcií, ktoré v prechodnom šesťmesačnom období zostanú v platnosti," vyhlásil hovorca Bieleho domu Jaya Carneyho agentúra Reuters.
K zmierneniu sankcii pristúpila aj Európska únia. Európske firmy sa budú môcť podieľať na transporte a poisťovaní iránskej ropy.
Únia predtým tiež pozastavila aj zákaz obchodovania s iránskych zlatom, drahými kovmi a petrochemickými produktmi.
Irán bude môcť obnoviť dovoz náhradných dielov do automobilov a lietadiel.
Dôsledkom týchto krokov by podľa pozorovateľov malo byť podstatné zníženie inflácie v Iráne, ktorá v roku 2013 dosahovala 60 percent.
Väčšina zo sankcií zavedených ešte v roku 2006 však predbežne zostáva v platnosti.
K obohacovaniu sa môžu vrátiť
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v pondelok vyjadrila nádej, že na novom kole rokovaní sa podarí dospieť k definitívnej dohode.
Irán v novembri súhlasil so zastavením obohacovania uránu nad hranicu päť percent, ako aj s neutralizáciou zásob uránu obohateného na dvadsať percent.
Tie má znížiť na hranicu pod päť percent či transformovať do podoby, keď nebudú využiteľné na obohacovanie.
V súlade s dohodou si Irán smie zachovať centrifúgy, takže k obohacovaniu sa môže de facto kedykoľvek vrátiť.
Podstatou rokovaní je obava Západu, že Irán svoj jadrový program zneužije na zbrojné účely.
Teherán to popiera a tvrdí, že jeho cieľom je pokryť potreby krajiny v oblasti dodávok elektrickej energie, ako aj lekársky výskum.
Na výrobu jadrovej zbrane je potrebný urán obohatený na najmenej 90 percent. Niektorí pozorovatelia tvrdili, že Irán by mohol byť schopný získať ho do leta tohto roku.