Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Jediným pozitívom konferencie v Ženeve by malo byť to, že obe strany konfliktu sa chcú prezentovať v lepšom svetle.
DAMASK, TEL AVIV. Sýrska opozícia sa napokon rozhodla, že sa zúčastní na mierovej konferencii v Ženeve. Jej rozhodnutie padlo v poslednej chvíli a ukázalo rozpory v Sýrskej národnej koalícii podporovanej Západom.
Na stretnutí opozičníkov údajne padali ostré slová a časť z nich považuje rozhodnutie rokovať s Asadovým režimom za chybu. Pôjde o prvé priame vyjednávanie medzi vládou a opozíciou.
Konferencia v Ženeve sa začne v stredu a očakávania sú pomerne malé. Ich jediným pozitívom by mohlo byť to, že obe strany sa chcú prezentovať v lepšom svetle, a tak sa objavili ponuky na lokálne prímeria či výmenu zajatcov.
Sýrska opozícia nemala prakticky inú možnosť ako súhlasiť s účasťou. Jej západní podporovatelia jej dávali jasne najavo, že ak nepríde, zvážia svoju materiálnu podporu aj politické krytie.
Konferencia by sa mala sústrediť hlavne na to, čomu málokto v Sýrii verí. Na politické riešenie občianskej vojny a vytvorenie prechodnej vlády. Problémom je, kto by v takej vláde mal sedieť.
Pre opozíciu je neprijateľné, aby pri moci zostal prezident Bašar Asad a jeho blízke okolie, režim však odmieta o tejto možnosti rokovať.
Damask posilňuje svoje pozície na bojisku a šikovne využíva strach Západu z rastúceho vplyvu islamistov v Sýrii. Nevidí preto dôvod, prečo by sa mal vzdať moci. Navyše, jeho spojenec Rusko mu kryje chrbát a osvojilo si názor, že Asad by mal zostať pri moci.