Keď si dáte do Googlu meno Věra Tichánková (7. decembra 1920 – 9. januára 2014), zistíte, aká všestranná herečka 9. januára zomrela. Pre niektoré portály je to staršia pani zo Svěrákových Vratných lahví, pre bulvár babka z vulgárnej komediálnej série Kameňák. Iní zas pripomínajú, že už počas nacistickej okupácie strávila nejaký čas vo väzení.
Tichánková sa narodila v slovenskej dedine Žarnovická Huta českému štátnemu úradníkovi, do Čiech sa presťahovali ešte počas jej detstva. Začala študovať na chemicko-technologickej škole, no keď Nemci ovládli Česko, školu zavreli a Tichánková sa namiesto toho dala na herectvo, keďže aj jej otec bol fanúšikom divadla.
Nedokončila však ani štúdium na konzervatóriu. Počas protektorátu totiž bola aktívna v protinacistickom odboji, pomáhala získavať potravinové lístky pre osoby v ilegalite. Za to ju zatkli a dva roky väznili v Terezíne, neskôr v Drážďanoch. Tam prežila aj veľký spojenecký nálet.
Po vojne začínala v Horáckom divadle v Jihlave, kde sa zoznámila s o päť rokov mladším manželom Janom Skopečkom. Do Prahy už išli spolu.
Tichánková debutovala v roku 1958 vo filme Touha. Odohrala mnoho komediálnych alebo charakterových úloh, aj v spomínanom Kameňáku. V roku 2002 získala cenu Thalia za celoživotné dielo.
V posledných mesiacoch trpela vážnou chorobou, pre ktorú ani neopúšťala nemocnicu. „Spoznal som najúžasnejšiu ženu na svete a už 66 rokov sa mám, že ju mám,“ povedal Skopeček krátko pred smrťou svojej manželky.