BRUSEL. Ministerka zahraničia Európskej únie Catherine Ashtonová vyjadrila v piatok hlboké znepokojenie nad ukrajinskými zákonmi, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií.
Legislatíva, ktorú ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, podľa nej obmedzuje základné práva občanov.

Päť rokov za blokádu verejných budov
Ashtonová tiež konštatovala, že súbor zákonov prijali príliš urýchlene bez dodržania parlamentných postupov ako aj demokratických princípov.
"Znepokojujú ma najmä časti, ktoré výrazne obmedzujú slobodu zhromažďovania a slobodu slova, čo je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny,“ uviedla Ashtonová vo vyhlásení.
Ukrajinské vedenie vyzvala, aby prijaté zákony zrevidovalo a zmenilo.
Podľa legislatívy bude hroziť až päťročný pobyt vo väzení osobám podieľajúcim sa na blokádach verejných budov, ktoré boli súčasťou nedávnych opozičných protestov. Umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami.
Iná časť legislatívy zjednodušuje postupy pri stíhaní samotných zákonodarcov, zatiaľ čo s pokutou či jednoročným pobytom v pracovnom tábore budú musieť po novom rátať šíritelia "klebiet" na internete.
Zákony okamžite odsúdili vodcovia ukrajinskej opozície, ktorí sa obávajú, že vládnuca Strana regiónov a prezident Viktor Janukovyč ich použijú proti nim.
Protesty prebiehajú už dva mesiace
Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace.
Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.
Poslanec sa vzdal mandátu na protest proti novým zákonom
KYJEV. Ukrajinský poslanec Anatolij Hrycenko z opozičnej strany Vlasť sa v piatok vzdal svojho mandátu na protest proti udalostiam, ku ktorým došlo na pôde parlamentu vo štvrtok.
Parlament vtedy bez diskusie, len s oznámením názvov zákonov a ich registračných čísiel, schválil celý rad zákonov alebo zmien, ktoré v piatok predseda parlamentu Volodymyr Rybak bez výhrad podpísal.
Poslanec Hrycenko podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že nemôže ďalej pôsobiť v parlamente, čo "svojimi zákonmi porušuje základné práva 45 miliónov občanov a namiesto posilňovania demokracie a vlády zákona zavádza diktatúru".
tasr