KYJEV, PRAHA. Štátny prevrat. Tak označila ukrajinská opozícia štvrtkové dôležité hlasovanie v Najvyššej rade.
Pretože všetky prijaté zákony vrátane rozpočtu na rok 2014 považujú opoziční lídri teraz za nelegitímne, v krajine nastáva patová situácia.
Asi polovica občanov a politických strán deklaruje, že sa nehodlá riadiť legislatívou schválenou zákonodarným orgánom, lebo tento orgán podľa nich zásadne porušil ústavu.
Ručné hlasovanie
Opozícia síce chcela hlasovanie znemožniť blokovaním tribúny, ale poslanci Strany regiónov i komunisti napriek tomu pokračovali v procese bez toho, že by o zákonoch prebehla diskusia.
Ideologickí odporcovia im medzitým odobrali hlasovacie kartičky potrebné na hlasovanie pomocou elektronického systému. Takže im nezostávalo iné, než hlasovať „ručne“.
„Obraciame sa na medzinárodné spoločenstvo. Režim Viktora Janukovyča a Strany regiónov úplne zničil ukrajinskú štátnosť. Nejde o nič menšie, než o zvrhnutie ústavného poriadku a uchopenie sa moci,“ povedal novinárom rozrušený predseda frakcie Vlasť Arsenij Jacenjuk. A vyzval prezidenta, aby časťou poslancov odhlasované zákony nepodpisoval.
Vzhľadom na štvrtkové udalosti v budove Najvyššej rady v Kyjeve sa očakáva ďalšia vlna pouličných protestov.
Šéf nacionalistickej frakcie Sloboda Oleh Tjahnybok dokonca vyzval občanov, aby sa zmobilizovali. „Teraz už má slovo len ulica,“ dodal.
Sporné zákony
O niečo umiernenejšie vystúpil líder hnutia UDAR Vitalij Kličko, majster sveta v boxe, ktorý chce postupovať nasledujúcim spôsobom: ak prezident Viktor Janukovyč podpíše zákony, ktoré vo štvrtok poslanci odhlasovali improvizovaným a podľa opozície nezákonným spôsobom, hodlá usporiadať referendum o nedôvere najvyššej moci.
Okrem rozpočtu na rok 2014 prijali poslanci sporné zákony o zákaze používania masiek na demonštráciách, o nevyhnutnosti predávať vstupenky na futbalové zápasy výhradne na meno či o trestaní tých, čo popierajú zločiny fašizmu.
Novinárov vydesil zákon o prísnom trestaní ohovárania a propagácie extrémizmu, ktorý je v situácii podriadenosti súdov prezidentovi a vláde ľahko zneužiteľný a okrem toho zavádza cenzúru.
Demonštrácie, ktoré teraz zvoláva opozícia, by však mohli byť vyhlásené za protizákonné, pretože 6. januára po dvadsiatej hodine administratívny súd mesta Kyjev zakázal s platnosťou do 8. marca 2014 všetky masové zhromaždenia v metropole.
V odôvodnení sa hovorí o hrozbe pre národnú bezpečnosť a o obmedzovaní práv a slobôd tých občanov, ktorí sa na demonštráciách zúčastniť nechcú, ale v Kyjeve trvalo žijú.
Opozícia zasa upozorňuje na článok 39 ukrajinskej ústavy, ktorý zaručuje občanom slobodu zhromažďovania.
Obáva sa tiež, že proti demonštrantom, ktorí od konca novembra protestujú na kyjevskom námestí, použije vláda hrubú silu.
Autor: Agentúra Epicentrum