Ako môže revoltovať pubertiak z ortodoxného prostredia? Čierne oblečenie je čierne oblečenie, pravidlá sú pravidlá. A tak si zapáli cigaretu. Prvú okolo trinástich rokov.
To je ešte len také pohrávanie sa s ohňom. V sedemnástich už zväčša študuje na ješive a je pravidelným fajčiarom. Niekedy okolo tridsiatky je už závislý od nikotínu a v lepšom prípade s tým niečo urobí. Tak opisujú svoj príbeh nábožní židia, ktorí teraz vedú odvykacie kurzy.
V Izraeli fajčí okolo dvadsať percent ľudí. V nábožnej populácii je to o dosť vyššie číslo. A to sa odrazí aj na zdravotnom stave. Fajčiarov i tých okolo nich.
Aj preto sa robí špeciálna protifajčiarska kampaň. Vysvetľujú sa zdravotné aj ekonomické dôsledky fajčenia a citujú sa rabíni, ktorí považujú cigaretu za zlo.
V rodinách, kde fajčia takmer všetci muži a kde sa s nedôverou pozerá na nápady zvonku spoločenstva, to však ide ťažko. Nábožné ženy nefajčia vôbec, lebo sa to nehodí a je to vulgárne.
V niektorých komunitách pochopili, že treba naliehať. Cez veci, ktoré sú pre nábožných židov stále dôležité. V ješivách sa rozšíril názor, že tí, čo fajčia, nemajú čas na štúdium a sú hlúpejší.
Fajčiari tiež majú menšiu šancu na dobrú partiu, lebo je väčšia šanca, že ochorejú a budú míňať veľa peňazí na tabak. To by mohlo odradiť rodinu potenciálnej nevesty.
Ukázalo sa, že prísny protifajčiarsky zákon ani čoraz vyššia cena cigariet nemajú taký efekt ako toto trpezlivé a zrejme až po rokoch účinné vysvetľovanie.