RÍM. Preprava a likvidácia najnebezpečnejších prekurzorov zo sýrskeho arzenálu chemických zbraní sa spomalila, pripustil vo štvrtok v Ríme generálny tajomník Organizácie za zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Ako príčinu uviedol logistické a bezpečnostné problémy.
Podľa plánu sa likvidácia prekurzorov - komponentov na výrobu sarinu, plynu VX a horčicového plynu - mala skončiť do konca marca, ale občianska vojna v Sýrii, nepriaznivé počasie a byrokratické prekážky tento proces spomalili.
Üzümcü uviedol, že zástupcovia OPCW sa v Haagu stretli so zástupcami sýrskej vlády a diskutovali s nimi o meškaní transportov, ale aj o opatreniach vedúcich k náprave.
Z viac ako 560 ton naložili len 16
Üzümcü spresnil, že pomoc potrebuje najmä sýrska strana, ktorej chýbajú nákladné autá, obrnené vozidlá, vodné cisterny a ďalšie logistické vybavenie. Šéf OPCW však vyjadril nádej, že v priebehu najbližších týždňov dôjde "relatívne rýchlo" k zrýchleniu celej akcie.
Üzümcü, ktorý v Ríme absolvoval stretnutia s talianskymi predstaviteľmi, novinárom povedal, že objem prekurzorov, ktoré boli doteraz dopravené do sýrskeho prístavu, "nie je taký veľký".
Spresnil, že na palubu dánskej lode, ktorá kotví v prístave Lázikíja, doteraz naložili 16 z celkovo 560 ton. Loď sa nachádza v medzinárodných vodách, kde čaká na prevzatie ďalšieho nákladu.
Najnebezpečnejšie chemické zbrane mali zo Sýrie vyviezť do 31. decembra, ale pre zlé počasie, nedostatočnú bezpečnosť a ďalším problémom sa tento termín nepodarilo dodržať.
Prvý náklad prekurzorov na dánsku loď nalodili 7. januára. Podľa Üzümcüových slov ďalšiu nakládku možno očakávať na budúci týždeň.
Veria v dodržanie termínu
Napriek problémom Üzümcü dnes pred novinármi povedal, že je presvedčený o tom, že všetky chemikálie budú zlikvidované do konca júna. Hraničný termín bol stanovený len na deštrukciu menej nebezpečných komodít, zdôraznil.
Üzümcü počas pobytu v Taliansku vystúpi v parlamente, aby informoval o prevoze prekurzorov v prístave Gioia Tauro v juhotalianskej Kalábrii z dánskej lode na americkú, kde budú po vyplávaní na more zlikvidované. Americké plavidlo je na túto operáciu špeciálne upravené - pri likvidácii sa použije metóda hydrolýzy.
Projekt likvidácie sýrskych chemických zbraní - viac než tisíc ton chemických látok - má dve fázy.
Najnebezpečnejšie zbrane mali odviezť zo Sýrie do konca minulého roka a do apríla ich zlikvidovať na mori. Zvyšný arzenál by mali zneškodniť do polovice tohto roka.
Sýria pristúpila na plán zničenia svojich chemických zbraní na základe dohody, ktorú navrhlo Rusko s cieľom odvrátiť možný americký vojenský zásah po útoku smrteľne jedovatým plynom sarin z 21. augusta pri Damasku. Spojené štáty z neho obvinili vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.