PEKING. Čínska polícia zadržiava najprominentnejšieho predstaviteľa ujgurskej menšiny, ktorý je známy kritikou pekinskej vlády. Zatknutie zdôvodnila "podozrením z porušenia zákona".
Informovala o tom vo štvrtok čínska vláda.
Polícia zadržala Ilhama Tohtiho, známeho ujgurského ekonóma, ktorý bojoval za práva ujgurskej komunity. Zadržanie sa uskutočnilo v jeho vlastnom dome, kde skupina asi 30 policajtov zhabala aj jeho počítač a knihy.
Zadržiavajú ho na neznámom mieste
Tohti spochybňoval vládne verzie niekoľkých incidentov, do ktorých boli údajne zapletení Ujguri, vrátane samovražedného atentátu na pekinskom Námestí Nebeského pokoja, uviedol Nicholas Bequelin z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch.
Podľa príbuzných dostal disident už pred niekoľkými týždňami avízo o pripravovanom zatknutí. "Cítil, že sa ocitol vo veľmi nebezpečnej pozícii," uviedol jeden z jeho priateľov.
Agentúra Reuters, odvolávajúca sa na Tohtiho manželku a blízku rodinnú priateľku, informovala, že disidenta zadržiavajú na neznámom mieste.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí ubezpečil, že úrady s ním budú zaobchádzať v súlade so zákonom.
Vyhrážala sa mu štátna bezpečnosť
Tohti, ktorý pôsobil ako profesor ekonómie na pekinskej Ústrednej univerzite pre národnosti špecializujúcej sa na štúdium národnostných menšín, vlani v novembri pre agentúru Reuters uviedol, že agenti štátnej bezpečnosti sa mu vyhrážali fyzickým násilím za to, že hovoril so zahraničnými novinármi.
Podľa Bequelina by vyšetrovatelia mohli Tohtiho obviniť z "podpory separatizmu", za čo mu potenciálne hrozí až doživotie.
"Tohti je intelektuál, ktorý chcel štátu pomôcť, aby videl situáciu objektívne," uviedol Bequelin a dodal, že v disidentových výrokoch či písomných poznámkach nezaznamenal nič, čo by mohlo byť považované za ohrozenie bezpečnosti štátu.
Jeho zadržanie je najnovším zo série udalostí, ktoré svedčia o zosilňovaní tlaku vlády na disent v provincii Sin-ťiang, kde vlani pri nepokojoch sprevádzaných násilnosťami prišlo o život najmenej 91 ľudí.
V Sin-ťiangu panuje už dlho napätie medzi miestnymi Ujgurmi a vládnucimi Číňanmi. Ujgurská menšina sa sťažuje na hospodársky, politický a kultúrny útlak, pokým čínska vláda obviňuje ujgurské skupiny zo separatistických snáh a terorizmu.