Pre podvody pri vedomostných testoch na základni Malmstrom postavili mimo služby 34 dôstojníkov. Vzali im aj previerku.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Patria medzi ľudí, ktorí rozhodujú o amerických jadrových zbraniach a tým aj o životoch mnohých ľudí. Preto sa z informácií o ich podvádzaní na testoch, ktoré mali ukázať, či majú na svoje postavenie dostatočné vedomosti, stal škandál.
Americké letectvo oznámilo, že mimo služby postavilo 34 dôstojníkov. Zároveň prišli aj o bezpečnostnú previerku.
O podvádzaní pri testoch na leteckej základni Malmstrom v Montane dôstojníci buď vedeli a nekonali, alebo sa na ňom sami zúčastňovali.
Podvody sa vraj odohrali v auguste a v septembri minulého roka. Vojaci si medzi sebou odpovede z testov posielali esemeskami.
Prečo ste nažive? Šťastie a náhoda, že svet nezničili jadrové zbraneČítajte
Začalo sa to drogami
Na podvádzanie pri testoch sa prišlo pri vyšetrovaní drogovej kauzy. Z užívania nelegálnych drog podozrievajú jedenástich dôstojníkov, dvaja z nich sú zapletení aj do podvádzania.
"Toto nám situáciu vôbec nezlepšuje," povedala podľa New York Times Kathleen Hicksová z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
Práve fakt, že v podozrení sú ľudia zodpovední za jadrový arzenál, podľa nej zvyšuje vážnosť škandálu. Ak by napríklad pod vplyvom drog spravili nesprávne rozhodnutie, mohli by ohroziť mnohých ľudí.
Ľudia z ministerstva obrany zdôrazňujú, že jadrové zbrane sa nedostali do ohrozenia.
"Zistenia kazia integritu niektorých našich zamestnancov, letecké sily toto nebudú tolerovať," povedal Mark A. Welsh III., náčelník generálneho štábu letectva.
Situáciu sa chystá osobne riešiť Deborah Lee Jamesová, ktorá má na ministerstve obrany na starosti letectvo. V najbližších dňoch navštívi všetky tri základne letectva, kde spravujú jadrové hlavice.
Strácajú vplyv
"Napriek všetkému, čo viem, mám stále absolútnu dôveru v naše letectvo. Bolo to zlyhanie niektorých jeho dôstojníkov, nie celého raketového programu," povedala podľa Guardianu.
Dôstojníci zodpovední za strely často pôsobia v podzemných základniach. Za kľúčových boli považovaní najmä počas studenej vojny, keď sa Západ obával sovietskeho jadrového útoku.
V súčasnosti, keď je najväčšou hrozbou terorizmus, ich význam o niečo poklesol.