LONDÝN. Britská vláda odložila zverejnenie správy o vplyvoch imigrácie, potvrdil dnes hovorca premiéra Davida Camerona.
Noviny Financial Times napísali, že správa vykresľovala príliš pozitívny obraz a premiér preto preložil jej zverejnenie z februára na obdobie po májových voľbách do Európskeho parlamentu.
Informovala o tom agentúra DPA.
Barroso varuje pred šírením paniky
Britské ministerstvo vnútra, ktoré obvinilo niektorých prisťahovalcov zo "sociálnej turistiky", nenašlo podľa novín dostatok dôkazov pre odôvodnenie plánov ministerky Theresy Mayovej na ďalšie sprísnenie imigračných kontrol.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso varoval pred "šírením paniky" v debate o slobode pohybu v Európskej únii, ktorá vzplanula v niektorých členských krajinách, vrátane Británie, v súvislosti so zrušením pracovných obmedzení pre Bulharov a Rumunov od tohto roka.
Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že väčšina Britov chce obmedziť imigráciu, a Cameronova Konzervatívna strana sa obáva, že neobháji svoje pozície vo voľbách do EP v prospech antiimigračnej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP).
"Nemôžu zverejniť správu pred európskymi voľbami, pretože by museli priznať, že sloboda pohybu je dobrá vec," citoval denník dobre informovaný zdroj.
Cameronov hovorca nechcel potvrdiť, či premiér správu videl. Ešte nie je dokončená a bude zverejnená až po dokončení, uviedol.
Konflikt s Bruselom
Iba v utorok predseda úradu pre rozpočtovú zodpovednosť Robert Chote parlamentnému výboru povedal, že obmedzenie prisťahovalectva by poškodilo financie štátu, pretože imigranti vo väčšine prípadov pracujú a nie sú na sociálnych dávkach.
Londýn sa dostal do konfliktu s Bruselom pre tvrdenia, že voľný pohyb v EÚ - jedno z kľúčových ustanovení európskej integrácie - je potrebné obmedziť.
Barroso dnes varoval pred šírením paniky a zahmlievaním, ktoré sú čiastočne dôsledkom rastu extrémizmu pred blížiacimi sa voľbami do EP.
"Na rozdiel od dojmov, ktoré sa nedávno objavili v národných debatách, to (voľný pohyb) nie je sloboda bez pravidiel," uviedol.
"Nepoužívajme stereotypy a mýty. Majme logickú a rozumnú debatu," povedal Barroso poslancom EP v Štrasburgu.
Názory sa rôznia
Eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová povedala, že Európska komisia je pripravená pomôcť členským krajinám v boji s podvodným využívaním systému.
Avšak europoslankyňa Marine Le Penová, predsedníčka francúzskeho ultrapravicového Národného frontu, zastáva názor, že "sloboda pohybu v EÚ dnes dosiahla svoje hranice".
Chudoba a nezamestnanosť vyvolané hospodárskou krízou podľa nej komplikujú integráciu chudobných migrantov, ako sú Rómovia.
Europoslanec Hannes Swoboda, ktorý stojí na čele socialistickej frakcie, obvinil európskych konzervatívcov a ultrapravicové strany, že začali debatu, ktorá "šíri strach, nenávisť a dezinformácie".
Podobne argumentoval aj rumunský europoslanec Marian-Jean Marinescu z Európskej ľudovej strany, ktorá je v EP najväčšia.
Vyhlásil, že krízou nie je možné odôvodňovať opatrenia na obmedzenie slobody pohybu. "To je myšlienka podporovaná populistami a politikmi, ktorí lovia hlasy," dodal.