BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Tri hlavné maďarské demokratické opozičné strany v utorok po dlhých sporoch uzatvorili dohodu, že pôjdu spoločne do tohtoročných parlamentných volieb.
Cieľom dohody je zjednotiť hlasy odporcov premiéra Viktora Orbána a vystriedať ho pri moci. Nezdá sa však pravdepodobné, že sa im to podarí.
Vďaka novému volebnému systému, permanentnej vládnej populistickej kampani, množstvu peňazí, ktoré má ako vládna strana k dispozícii, i pre ovládnutie verejnoprávnych a väčšiny súkromných médií je Fidesz aj napriek rastúcej nespokojnosti Maďarov stále favoritom volieb.
Môže dokonca opäť získať aj dvojtretinovú väčšinu v parlamente.
Vynútená spolupráca
Spoluprácu opozičných strán si vynútil práve nový volebný zákon, podľa ktorého budú voľby len jednokolové a vzrastie pomer poslaneckých mandátov získaných podľa väčšinového systému v jednomandátových volebných obvodoch.
Opozícia tak musí ísť do volieb s jedným spoločným kandidátom v jednomandátových obvodoch, inak nemá veľkú šancu poraziť kandidáta Fideszu.
Tri strany však majú aj dohromady nižšiu podporu než vládny Fidesz. Podľa v stredu zverejneného prieskumu agentúry Ipsos by Fidesz volilo 48 percent rozhodnutých voličov.
Zo strán opozičnej spolupráce by socialisti (MSZP) získali 27 percent, Együtt-PM expremiéra Gordona Bajnaiho a Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya sú zhodne presne na päťpercentnej hranici nutnej na postup do parlamentu.
Extrémistický Jobbik by volilo 11 percent rozhodnutých. Najmenšia parlamentná strana Politika môže byť iná (LMP), ktorá sa na opozičnej spolupráci odmietla zúčastniť, by sa s tromi percentami do parlamentu už nedo〜stala. Rozhodnutých ísť voliť je len 42 percent opýtaných.
Opozičná spolupráca sa navyše rodila veľmi ťažko a prišla pravdepodobne príliš neskoro. Parlamentné voľby sa v Maďarsku môžu konať v apríli či v máji tohto roku. Podľa niektorých Orbánových vyjadrení je pravdepodobné, že budú na začiatku apríla.
Čo najskorší termín je v záujme Fideszu, zjednotená opozícia tak bude mať menej času na prezentáciu svojho programu a na kampaň. A o termíne volieb rozhoduje prezident, Orbánov človek.
Podľa dohody si tri opozičné strany rozdelia jednomandátové obvody a budú mať spoločnú celoštátnu kandidátku. Volebný systém je stále kombinovaný, druhý hlas volič odovzdáva podľa pomerného systému na celoštátne stranícke kandidátky.
Najväčšie spory boli do poslednej chvíle pre zloženie spoločnej kandidátky. Najprv sa šéf socialistov Attila Mesterházy a Bajnai nemohli dohodnúť, kto je hlavným lídrom opozície, kto bude spoločným kandidátom na premiéra a kto by teda mal byť aj na čele spoločnej kandidátky.
Rozhodlo nakoniec to, že socialisti z prieskumov vyšli ako dlhodobo jednoznačne najsilnejšia opozičná strana.
Gyurcsány je problém
Po uzatvorení dohody MSZP a Együtt-PM vlani na jeseň však spoluprácu dvoch strán napadli Gyurcsány a lídri drobných opozičných strán. Boli urazení, že ich vynechali.
Minimálne s Gyurcsányom, ktorý ako jediný ďalší má reálnu voličskú základňu, sa Mesterházy a Bajnai nakoniec tiež museli dohodnúť. Ak chcú Fidesz vystriedať, nemôžu prísť o jeho voličov.
Podľa dohody tak prvé tri miesta spoločnej kandidátky obsadia Mesterházy, Bajnai a Gyurcsány v tomto poradí. „Mali sme vážne personálne spory, tie však nemôžu zabrániť výmene vlády,” hodnotil dohodu Bajnai.
Prijatie Gyurcsánya na spoločnú kandidátku je však pre opozíciu veľmi riskantný krok. Bývalý neúspešný premiér je v Maďarsku stále považovaný za veľmi kontroverznú osobu a môže opozícii viac hlasov vziať ako priniesť.
Fidesz to okamžite využil a opozičnú dohodu označil za vznik Gyurcsányovej koalície.