Moskva 24. októbra (TASR) - Najmenej 40 ozbrojených Čečencov od stredajšieho večera zadržiava v kultúrnom dome na juhovýchode Moskvy niekoľko stoviek vyčerpaných rukojemníkov a hrozí vyhodením budovy do vzduchu, ak sa proti nim pokúsia zasiahnuť príslušníci bezpečnosti. Komando požaduje urýchlené vyriešenie čečenského konfliktu.
Prinášame v tejto súvislosti niekoľko základných faktov týkajúcich sa odštiepeneckej Čečenskej republiky.
Územie: Čečenská republika má rozlohu približne 15.000 štvorcových kilometrov, čo predstavuje zhruba polovicu rozlohy Belgicka. Má 80 kilometrov dlhú hranicu s Gruzínskom.
Obyvateľstvo: Pred začiatkom konfliktu s Moskvou v decembri 1994 žilo na tomto území 1,1 milióna obyvateľov, z toho dve tretiny etnických Čečencov. V metropole Groznyj žilo v roku 1994 takmer 400.000 obyvateľov. Mesto je v súčasnosti v troskách, väčšina Rusov odtiaľ odišla a mnoho Čečencov žije v utečeneckých táboroch v susedných regiónoch. Neexistujú žiadne spoľahlivé štatistiky, ale pri bojoch na oboch stranách zahynuli desiatky tisíc civilistov.
Náboženstvo: Čečenci konvertovali na islam koncom 16. storočia. Rusko si v súčasnosti všíma pôsobenie zahraničných arabských bojovníkov v Čečensku a obviňuje povstalcov zo spojenia s radikálnymi islamskými skupinami ako sú afganský Taliban a teroristická sieť al-Káida.
Ekonomika: Od 19. storočia prekvitala produkcia ropy, v súčasnosti je však obmedzená. Vedie tadiaľ dôležitý ropovod z Kaspického mora do čiernomorských prístavov, vďaka čomu má oblasť strategický význam. Moskva obviňuje tamojších vojenských veliteľov z pašovania.
História: Po tom, čo po rozpade Sovietskeho zväzu generál Džochar Dudajev vyhlásil nezávislosť Čečenska, začalo toto územie získavať v Rusku povesť útočiska banditov a pašerákov.
Ruské vojská vstúpili na čečenské územie 11. decembra 1994. V lete 1996 však bola Moskva nútená rokovať o prímerí a stiahnuť sa z tohto územia.
Po vpáde čečenských povstalcov do susedného Dagestanu v lete 1999 a sérii výbuchov v Rusku, z ktorých Moskva obvinila Čečencov, ruskí vojaci opäť vstúpili do Čečenska a obsadili väčšinu územia okrem horských oblastí.
1 sla žab