WASHINGTON. Barmská armáda ešte stále využíva znásilnenie ako prostriedok boja. Od roku 2010, keď moc v krajine prešla do rúk civilnej vlády, znásilnili mnjanmarskí vojaci najmenej 100 žien a dievčat.
Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Vláda znásilňovanie popiera
V správe ľudskoprávnej organizácie Liga barmských žien so sídlom v Thajsku sa uvádza, že v 47 zdokumentovaných prípadoch išlo o skupinové znásilnenie: 28 žien pri tom zahynulo alebo podľahlo spôsobeným zraneniam, pričom niektoré obete sexuálneho násilia nemali viac ako osem rokov.
Podľa Ligy barmských žien táto situácia poukazuje na nutnosť právnej reformy v Barme, ako aj na potrebu novelizácie ústavy prijatej v roku 2008, ktorá by mala zabezpečiť uzákonenie civilného dohľadu nad ozbrojenými silami.
Barmská vláda všetky obvinenia popiera.
"Využívanie znásilnenia ako zbrane nie je v súlade s politikou našej armády," povedal hovorca barmského prezidenta.
"Ak znásilnenie spácha jednotlivec, snažíme sa ho odhaliť a prijať proti nemu účinné opatrenia. Pri zavádzaní účinných opatrení proti páchateľom by nám pomohlo, keby nám autori tej správy zaslali podrobnosti o jednotlivých prípadoch," dodal hovorca.
Prípady z desiatok miest
Podľa Ligy barmských žien k väčšine prípadov znásilnenia došlo pri ofenzívach barmskej armády na severovýchode krajiny proti povstalcom z radov etnických menšín Kačinov a Šanov.
V správe sa uvádza, že za ostatné tri roky Združenie kačinských žien zdokumentovalo 59 prípadov sexuálneho násilia spáchaného vojakmi barmských vládnych síl. Ďalších 30 prípadov znásilnenia zdokumentovala Akčná sieť šanských žien. Ich obeťami s stalo 35 žien a dievčat.
Liga barmských žien vo svojej správe konštatuje, že prípady sexuálneho násilia páchaného na ženách nie sú náhodnými činmi nedisciplinovaných vojakov.
"Ich rozšírenosť a systematický charakter naznačujú, že ide o štrukturálny vzorec: znásilnenie sa stále využíva ako nástroj vojny a útlaku," píše sa v správe.
Do zdokumentovaných prípadov znásilnenia je zapletených najmenej 38 rozličných armádnych práporov. K incidentom došlo v najmenej 35 mestách, pričom ohlásené prípady tvoria len "špičku ľadovca", pretože mnoho prípadov znásilnenia zostalo nenahlásených.
"Používanie sexuálneho násilia v ozbrojených konfliktoch je stratégiou, ktorá má svoje politické a ekonomické rozmery a presahuje jednotlivé prípady," uvádza sa v správe Ligy barmských žien.