Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME
LONDÝN, BRATISLAVA. Afganský muž dostal v Británii azyl z náboženských dôvodov, aj keď žiadnu vieru nevyznáva. Práve preto mu totiž doma hrozí trest smrti.
„Toto rozhodnutie predstavuje dôležité uznanie faktu, že aj ateizmus je sám osebe premysleným a vážne mysleným filozofickým postojom,“ cituje Daily Telegraph právničku Sheonu Yorkovú, ktorá Afganca pri rozhodovaní na britskom ministerstve vnútra zastupovala.
Vzdal sa islamu
Stĺpec vpravo
Ľudia, ktorí neveria v žiadneho boha, tvoria asi trinásť percent populácie.
Problém majú najmä v teokraciách, ako je napríklad Irán. V trinástich štátoch sveta im za zneuctenie islamu hrozí trest smrti.
Verejné funkcie im zakazuje aj sedem štátov USA.
Muž, ktorého meno z bezpečnostných dôvodov nezverejnili, prišiel do Británie ako utečenec pred piatimi rokmi.
Vtedy bol ešte tínedžerom a veriacim moslimom. Po príchode do Európy prebral západný štýl života a postupne sa odklonil aj od moslimskej viery.
Za toto pritom v jeho domovine hrozí trest smrti. Vzdať sa islamu a byť ateistom je chápané ako väčší priestupok, než byť napríklad kresťanom.
Študentka práva z univerzity v Kente Claire Spawnová, ktorá pod Yorkovej dohľadom pripravovala žiadosť o azyl, sa odvoláva na starší prípad moslima, ktorý konvertoval na kresťanstvo. Hrozil mu trest smrti, no v roku 2006 ho až po zásahu prezidenta Hamída Karzaja prepustili a dostal azyl v Taliansku.
Aj keby sa Afganec tváril, že nie je ateistom, v Afganistane by ho čoskoro odhalili, píše v žiadosti budúca právnička. „Ľudia tam žijú tak, že nikto nemá vlastné súkromie. Neveriaceho by veľmi rýchlo odhalili,“ uviedla.
Podľa Spawnovej ide o prvý prípad, keď britská vláda udelila azyl pre ateistu. Privítali to aj aktivisti.
„Sloboda vierovyznania pre humanistov, ateistov a iných ľudí, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo, je rovnako dôležitá ako sloboda vyznania veriacich, ale západné vlády ju často dávajú do úzadia a hovoria len o právach kresťanov žijúcich v zahraničí,“ reagoval na rozhodnutie šéf Britskej humanistickej asociácie Andrew Copson.
Smrť pre neveriacich
Stíhanie ateistov sa netýka len Afganistanu.
Ľuďom, ktorí sa otvorene nehlásia k žiadnej viere, hrozí trest smrti až v trinástich krajinách, všetko väčšinovo moslimské štáty, napísala Medzinárodná humanistická a etická únia v správe, ktorá hodnotila situáciu ateistov v minulom roku.
„Iné štáty zakazujú ateistom pracovať v štátnej správe, uberajú im právo na vzdelanie,“ píše únia.