„Je za tým pomsta ruskej tajnej služby FSB,“ povedal SME britský novinár Luke Harding.
MOSKVA, BRATISLAVA. Nie je nijaký nováčik. O Rusku prednáša na Univerzite Johna Hopkinsa, napísal o ňom tri knihy a ako korešpondent Financial Times tam pracoval už v 70. rokoch.
Po vyše 40 rokoch amerického novinára Davida Sattera Rusi prvýkrát nepustili do krajiny a nepredĺžili mu víza, ktoré si chcel vybaviť na ruskej ambasáde v Kyjeve.
Neželaný novinár
Ruské úrady tak urobili prekvapivo pred zimnými olympijskými hrami v Soči v čase, keď sa Kremeľ snaží utíšiť kritiku ľudskoprávnych organizácií a po nedávnej amnestii pre Pussy Riot či milosti pre bývalého šéfa Jukosu Michaila Chodorkovského.
„Kompetentné orgány rozhodli, že vaša prítomnosť na území Ruskej federácie nie je žiaduca,“ vysvetlil ruský diplomat Alexej Gruby novinárovi, ktorý teraz pracuje pre Rádio Slobodná Európa.
Ako za studenej vojny
„A tými kompetentnými orgánmi je FSB,“ povedal SME Satterov britský kolega Luke Harding. Korešpondenta Guardianu podobne ako 66-ročného Američana vyhostili z Ruska v roku 2011. „Dodnes neviem začo.“
Ak nerátame vyhostený tím televízie ABC, potom, čo urobila rozhovor s čečenským teroristom Šamilom Basajevom, ide o prvého vyhosteného novinára z USA od čias studenej vojny. Do Ruska nemôže ísť päť rokov.
„Vždy som bol kritický k Putinovmu režimu, to nie je nič nové. To môže byť ich dôvod. Lenže tam je veľa vecí, čo sa dajú kritizovať, ak chcete čestne písať o Rusku, takmer musíte byť kritický,“ povedal Satter v rozhovore pre CNN.
Ruská diplomacia neskôr vydala stanovisko, podľa ktorého sa Satter previnil tým, že sa päť dní pohyboval v Rusku bez toho, že by si vybavil víza s viacerými vstupmi, čím porušil jeho imigračné pravidlá.
Pomsta FSB?
„FSB si robí, čo chce, teraz sa zrejme pomstila Satterovi za jeho investigatívnu prácu o bombových výbuchoch v roku 1999,“ myslí si Harding.
Podobne ako zavraždený agent FSB Alexander Litvinenko aj on tvrdil, že ich zinscenovala ruská tajná služba na podporu verejnej mienky pre vojnu v Čečensku pri nástupe Vladimira Putina k moci pred pätnástimi rokmi.
Podľa Hardinga s Putinom sa vrátili do krajiny kágebácke metódy, ktoré pociťujú najmä lídri opozície a mimovládky. „Obávam sa, že pritvrdenie môže viesť novinárov k väčšej opatrnosti až autocenzúre, aby nemali problémy.“
Prečo majú Putinove hry zlý imidž
Je otázne, či šéf olympijského výboru vyhlási o mesiac Soči za najlepšie hry, určite však budú jedny z najkontroverznejších.
1.Ľudské práva
Podobne ako pred šiestimi rokmi v Pekingu aj teraz hry zatienila kritika porušovania ľudských práv. Pre atmosféru zastrašovania opozície, mimovládok a diskrimináciu gayov sa hovorí o ich bojkote. Viacerí západní lídri do Soči neprídu.
2.Skorumpované hry
Napriek tomu, že zimné hry bývajú lacnejšie, tie v Rusku budú najdrahšie v histórii vôbec. Ich náklady sa odhadujú až na 51 miliárd dolárov, a to najmä pre obrovskú korupciu.
3.Počasie
Výber miesta prekvapil. Soči sa nachádza v subtropickom pásme a normálne sa tam chodieva na letné dovolenky k moru. Aj preto v horách pred rokom pre istotu zbierali sneh do rezervoárov.
4.Vojnová zóna
Z obáv pred terorizmom sa Soči premenilo na vojnovú zónu plnú policajtov a agentov. Olympijské čaro v Soči hlavne domáci veľmi nevnímajú.