Berlín 23. júna (TASR) - Homosexuáli sa podľa predsedu dolnej komory nemeckého parlamentu Wolfganga Thierseho stávajú terčom agresie a prenasledovania predovšetkým na miestach, kde sú cudzinci obeťami diskriminácie.
Nemci nemôžu tolerovať, aby sa neonacisti zmocnili práva určovať, kto patrí a kto nepatrí do spoločnosti, uviedol Thierse v slávnostnom príhovore na záver 23. ročníka prehliadky homosexuálov a lesbičiek Christopher Street Day v uliciach Berlína. Thierse zároveň vyslovil želanie existencie spoločnosti, kde ľudia môžu žiť bez obáv zo svojej odlišnosti.
Na sprievode sa zúčastnilo asi 500.000 osôb. Napriek nepriaznivému počasiu tancovali rozvášnení homosexuáli v osemkilometrovom sprievode, na čele ktorého išlo 80 alegorických vozov. Prehliadka sa niesla v znamení motta "Homosexuáli proti extrémnej pravici", čo však jej účastníkom nebránilo, aby sa naplno oddávali uvoľnenej zábave a radosti z tanca.
Kým lesbičky oblečené v mníšskych odevoch rozdávali prítomným prezervatívy, zhromaždený dav roztancovávali na automobiloch muži v elastických tričkách a krátkych nohaviciach. V dave tancovalo mnoho mladíkov oblečených v tričku s nápisom "Som homosexuál - a tak je to dobre", ktorý cituje vetu vyslovenú pred dvoma týždňami novým starostom Berlína Klausom Wowereitom. Ženy mali oblečené tričká s nápisom "Som lesbička - a to je ešte lepšie."
Okrem Thierseho z vládnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa na slávnosti zúčastnila aj nemecká spolková ministerka poľnohospodárstva a predsedníčka Koaličného Spoločenstva 90/ Zelení - 45-ročná Renate Künastová.
Účastníci dávali skandovaním a výkrikmi najavo nesúhlas s predstaviteľmi nemeckých spolkových krajín Bavorsko, Durínsko a Sasko. Tie vzniesli žalobu na ústavný súd proti zákonu, ktorý umožňuje uzatvárať homosexuálom tzv. životné partnerstvo. Zákon prijal začiatkom decembra minulého roku Spolkový snem.
Účastníci Christopher Street Day si vo viacerých mestách sveta každoročne pripomínajú násilnosti, ktoré vypukli v júni 1969 medzi homosexuálmi a políciou na ulici Christopher Street v americkom New Yorku.
Na území Nemecka bojuje o prívlastok hlavného mesta homosexuálov Berlín s Kolínom nad Rýnom. Podľa organizácií združujúcich gayov a lesbičky žije v súčasnosti v Berlíne 250.000 až 300.000 ľudí homosexuálnej orientácie. Hranicu polmiliónovej účasti prekonal Christopher Street Day v Berlíne vlani.