Podľa ministra Kennetha Clarka uteká premiér David Cameron svojou protiimigračnou politikou pred skutočnosťou.
LONDÝN. Proeurópsky orientovaný britský minister bez portfólia Kenneth Clarke tvrdí, že imigrácia robí z Británie oveľa zaujímavejšiu a zdravšiu spoločnosť.
Minister tak reagoval na Cameronovu kritiku rozsiahleho prisťahovalectva.
Clarke ostro kritizuje protiimigračnú politiku, ktorú presadzujú konzervatívci na čele s Davidom Cameronom.
Minister podľa novín Telegraph označuje diskusiu, ktorú konzervatívci svojimi vyjadreniami rozpútali, za "pravicový a nacionalistický útek pred skutočnosťou".
Clarke zbavuje Úniu zodpovednosti
Minister naopak víta prisťahovalectvo a považuje ho za prínosné pre britské hospodárstvo a samotnú spoločnosť, píše britský denník Guardian.
Slobodný pohyb osôb v rámci Únie by mal byť zaručený a minister ho zároveň považuje za potrebný na udržanie trhového hospodárstva.
Clarke odmieta akékoľvek ďalšie obmedzenia, ktoré by presahovali prístup k istým sociálnym výhodám či prístup k zdravotnému poisteniu.
V rozhovore pre noviny Financial Times zbavuje Úniu akejkoľvek zodpovednosti. "Nemyslím si, že by Európska únia bola zodpovedná za akúsi neprijateľnú vlnu migrácie."
Konzervatívci si stoja za svojim
Minister zahraničných vecí William Hague podľa denníka Telegraph vyjadril jednoznačný postoj konzervatívcov: "Európska únia zažíva obrovskú vlnu imigrácie."
Zároveň dal do určitej miery za pravdu Clarkovi keď povedal, že vláda by mala svoju prácu v najbližšej budúcnosti zamerať na obmedzenie prístupu k dávkam.
"Áno, prijali sme veľké množstvo prisťahovalcov a sme toho názoru, že ľudia by mali mať v rámci Únie možnosť cestovať za prácou slobodne. Ale nemali by sa po Únii pohybovať s cieľom zneužívať výhody sociálneho systému".
Minister zahraničných vecí aj naďalej prízvukuje stanovisko konzervatívcov, že národné parlamenty by si mali v rámci Únie posilniť svoje postavenie, informuje BBC.
BBC taktiež ukazuje prieskum think tanku British Future o imigrantoch, ktorého sa zúčastnilo dvetisíc respondentov.
Podľa 69 percent opýtaných by si mali imigranti osvojiť angličtinu, podľa 64 percent by mali mať možnosť získať prácu a platiť dane.
Podľa 48 percent opýtaných by imigranti nemali mať žiadny nárok na výhody.