Ženy v moslimských krajinách si väčšinou nechcú zakrývať tvár. Najliberálnejší sú Libanončania, Turci a Tunisania.
TEL AVIV. O tom, ako by sa mali zahaľovať moslimské ženy, sa vedú spory. Náboženské, spoločenské aj politické.
Prieskum v siedmich moslimských krajinách s rôznou mierou náboženského konzervativizmu ukázal, že stačí, ak bude mať moslimka zahalené len vlasy.
Táto možnosť vyhrala v piatich moslimských krajinách (Egypt, Tunisko, Turecko, Libanon a Irak).
Zahalené Saudky
V tradične konzervatívnejších krajinách ako Saudská Arábia viac uspela možnosť mať zahalené nielen vlasy, ale aj tvár okrem očí.
Prieskum robil Inštitút pre sociálny výskum Michiganskej univerzity v rámci rozsiahlejšej štúdie o moslimských krajinách.
Respondenti dostali k dispozícii šesť obrázkov žien s rôznou mierou zahalenia - od burky až po možnosť, aby si žena sama vybrala, ako sa zahalí, a mali sa vyjadriť, ktorá možnosť podľa nich najviac vystihuje pojem vhodné oblečenie.
Liberálky
Najliberálnejší postoj mali Libanončania, Turci a Tunisania.
Všetky tri krajiny sa považujú v tejto otázke za relatívne umiernené, hoci aj tam rastie vplyv klerikov a politikov volajúcich po väčšej cudnosti žien na verejnosti.
Hoci v Koráne podľa niektorých znalcov stojí iba, že žena aj muž by sa mali obliekať cudne a nie je špecifikované ako, prevláda v moslimských krajinách názor, že ženy by sa mali zahaľovať.
Rozdiely nie sú len medzi krajinami, ale aj mestom a vidiekom.
Štúdia upozorňuje na to, že v krajinách arabskej jari ako Tunisko a Egypt sa zmeny podpísali aj pod návrat ku konzervativizmu, čo sa prejavuje v obliekaní žien.