KÁBUL. Na základe dôkazov môže Afganistan postaviť pred súd len 16 z 88 väzňov, ktorých Spojené štáty pokladajú za bezpečnostnú hrozbu, pričom ostatných prepustia. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Spojené štáty sú zásadne proti prepusteniu väzňov s odôvodnením, že sa podieľali na akciách, pri ktorých zomierali alebo utrpeli zranenia spojeneckí vojaci.
Afganská vláda však namieta, že proti 45 z 88 väzňov nemá nijaké dôkazy a ďalších 27 väzňov nemôže postaviť pred súd, pretože dôkazy proti nim nie sú dostatočné.
"Nesmieme dopustiť, aby boli nevinní afganskí občania úplne bezdôvodne a bez súdu zadržiavaní celé mesiace alebo roky," uviedol hovorca afganského prezidenta.
"Vieme, že niečo také sa, bohužiaľ, stalo v Bagrame, ale je to protiprávne, ide o porušenie afganskej zvrchovanosti a my nesmieme dopustiť, aby sa to ešte niekedy opakovalo," dodal Karzajov hovorca.
Rozhodnutie afganskej vlády vnesie ešte viac napätia do vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré sú už aj tak výrazne naštrbené v dôsledku rozhodnutia prezidenta Hámida Karzaja nepodpísať americko-afganskú bezpečnostnú zmluvu.
Tá by mala tvoriť právny rámec americkej vojenskej prítomnosti v Afganistane po odchode väčšiny zahraničných bojových jednotiek, ku ktorému by malo dôjsť do konca roka.
Americkí senátori, ktorí minulí týždeň navštívili Afganistan, vyhlásili, že prepustenie väzňov nenapraviteľne poškodí americko-afganské vzťahy, ale zdržali sa vyhlásení, že by zároveň mohlo urýchliť úplné stiahnutie amerických a medzinárodných vojsk.