Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Má takmer všetko, po čom republikáni túžia, keď sa pozerajú do roku 2016.
Je republikánskym guvernérom v demokratickom štáte, v ktorom dvakrát za sebou jednoznačne vyhral Barack Obama.
Zväčša liberálni voliči ho podporili aj v nedávnych voľbách – čo bola najväčšia výhra republikánov v roku 2013.
K voličom hovorí jednoducho a priamo, má charizmu. Dokáže si získať ženy, Hispáncov aj mladých ľudí, teda všetko skupiny, ktoré v posledných dvoch voľbách poslali do Bieleho domu demokrata.
V rozhádanej krajine dokáže spolupracovať s demokratmi (s Obamom riadil pomoc po hurikáne Sandy). Republikánom môžu imponovať jeho úsporné opatrenia, ktoré zaviedol v štáte.
Vedie v prieskumoch
Guvernér New Jersey Chris Christie sa v posledných mesiacoch začal objavovať na čele kandidátov, ktorí by mohli za Republikánsku stranu v roku 2016 zabojovať v prezidentských voľbách a po ôsmich rokoch poslať do Bieleho domu konzervatívca.
Hovoriť o voľbách viac ako dva a pol roka vopred sa môže zdať predčasné, no nie v Spojených štátoch.
Len vlani o nich napísali podľa Pew Research Center americké noviny 335 článkov (čo je viac, ako v takom čase v minulosti).
Práve Christie momentálne v prieskumoch, koho by si republikáni vybrali, vedie asi s 20 percentami pred hviezdami hnutia Tea Party Random Paulom a Tedom Cruzom.
Ešte nepovedal, či by chcel kandidovať, ale jeho imidž by mohol naštrbiť najnovší škandál, ktorý komentátori Washington Post nazvali ako z kresleného seriálu.
Christieho blízki ľudia vrátane zástupkyne šéfa jeho štábu svojsky potrestali demokratického starostu mestečka Lee Fort za to, že ho nepodporil v novembrových voľbách.
Rozhodli sa na pár dní uzavrieť prístupové cesty z mestečka na most cez rieku Hudson, ktorý spája New Jersey s mestom New York. Dokazujú to emaily, ktoré zverejnili v stredu.
„Je na čase urobiť nejaké dopravné problémy pre Fort Lee,“ napísala žena z Christieho štábu. „Rozumiem,“ odpovedal Christieho bývalý spolužiak.
Dôsledkom bolo okrem dopravnej zápchy aj to, že miestne školské autobusy blúdili, kým našli prístup na most. Christieho ľudí to však netrápilo, lebo ako si napísali, boli to deti voličov demokratov.
Christie doteraz tvrdil, že jeho ľudia s tým nič nemali. Teraz rýchlo vydal stanovisko, v ktorom konanie označil za „nevhodné“, je „pobúrený a hlboko zarmútený“.
Problém obezita
Iný problém, s ktorým sa podľa mnohých analytikov bude musieť Chris Christie popasovať, keby sa chcel stať raz prezidentom Spojených štátov, je známy už dlho. Je to jeho hmotnosť.
Ešte takto pred rokom mal odhadom 160 kilogramov, po operácii z minulého februára „schudol“ 30 kíl. A hoci štvrtina Američanov je obéznych, je otázne, či by chceli mať aj takého prezidenta.
Spomínajú sa aj možné zdravotné problémy. Christie sa však bráni, že je „najzdravším tučniakom, akého kedy uvidíte“.
Na schudnutie, ako aj lepší výber spolupracovníkov mu zostáva minimálne rok, keď kandidáti začínajú oficiálne kampaň.