Mráz hlásili vo všetkých amerických štátoch, aj na sopke na Havaji. Bolo však už aj mrazivejšie.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Na niektorých miestach Spojených štátov namerali v utorok nižšiu teplotu ako na severnom póle (–23 stupňov Celzia).
Najnižšiu teplotu zaznamenali v mestečku Embarrass v Minnesote, jednom z najchladnejších miest v krajine mimo Aljašky. Teplota tam klesla na mínus 38 stupňov Celzia.
Teplejší údaj dokonca poslala aj sonda Curiosity z Marsu (–31). Hoci vedci dodávajú, že vesmírny robot sa na planéte, ktorá je o 78 miliónov kilometrov ďalej od Slnka ako Zem, pohybuje v kráteri kúsok od rovníka.
Aj tak sa v utorok prejavila nezvyčajná vlna arktického počasia, ktorá v týchto dňoch trápi takmer celé Spojené štáty.
Mráz aj na Havaji
V utorok namerali mráz v každom z 50 amerických štátov. Dokonca aj na Havaji v Tichom oceáne.
Na stanici Mauna Kea namerali mínus šesť stupňov Celzia, čo je výnimočné aj na túto sopku vysokú viac ako štyritisíc metrov nad morom.
„Nie je to bezprecedentné, no je to nezvyčajné. Normálne nemrzne v Louisiane, na Floride ani v Texase,“ povedal hovorca americkej Národnej služby počasia podľa Daily Telegraph.
Aj keď sa to Američanom, ktorí trpia zimou, nemusí zdať, súčasná vlna chladu nie je rekordná. V spomenutom Embarrasse namerali v roku 1996 až mínus 49 stupňov. Rovnako chladnejšie ako teraz bolo aj na sopke na Havaji (–9 v roku 1975).
[content type="avizo-pocasie" value="nadnulou"][/content]
Rekordy nepadli
Už v roku 1899 namerali doterajší rekord na Floride (–19) aj v Louisiane (–27), v Texase bolo v roku 1933 až –31 stupňov.
Ani polárny vír nie je bezprecedentný, krajina ho zažila pred 30 rokmi. Americké médiá spomínajú podobný vír z Vianoc 1983.