Rozpočet na predsedníctvo bude o 40 percent menší ako zvyčajne.
ATÉNY, BRATISLAVA. Keď tento mesiac prídu do Atén európski diplomati, už na letisku ich privíta smog, aký v gréckych mestách nemali dvadsať rokov.
Hneď im to pripomenie, že predsedníctvo Európskej únie nemá v rukách jej prosperujúci člen.
Grécka vláda, ktorá musí šetriť, aby mohla čerpať 240-miliardovú pôžičku zo zahraničia, zvýšila daň na vykurovacie oleje. Ceny išli hore o tridsať percent.
A tak si mnohí Gréci, ktorí sa snažia vyžiť z menších platov a pri vyšších daniach, zvolili lacnejšiu cestu.
V tom lepšom prípade sa počas zimy zohrievajú elektrickými ohrievačmi. V tom horšom kúria drevom, tí najchudobnejší aj odpadom.
Vytvárajú tak štipľavý smog, ktorý cítiť v Aténach, Solúne aj iných veľkých gréckych mestách.
Môže viesť Úniu?
Kto bude ďalší?
Povedú Úniu
2013: Írsko (1. polrok), Litva (2. polrok)
2014: Grécko, Taliansko
2015: Lotyšsko, Luxembursko
2016: Holandsko, Slovensko
Predsedníctvo, s ktorým súvisia stovky stretnutí a vyjednávaní a najmenej trinásť stretnutí ministrov členských štátov Európskej únie, bude viesť prvý polrok tohto roku krajina, ktorá si ešte pred pol druha rokom nebola istá, či v Európskej únii vydrží.
Grécko, ktoré zažilo päť rokov recesie, ekonomika mu klesla o 27 percent a rovnaká je aj nezamestnanosť, chce ukázať, že je stále fungujúcim členom.
Gréci však dodávajú, že to bude sparťanské predsedníctvo.
„Budú musieť pracovať s rozpočtom, ktorý je o 40 percent menší, ako mali predchádzajúce predsedníctva,“ povedal pre Deutsche Welle nemecký europoslanec Jorgo Chatzimarkakis.
Rozpočet na polrok je 50 miliónov eur, Íri, ktorí rovnako požiadali o záchranu z eurovalu, riadili pred rokom rokovania za 60 miliónov.
„Nebudeme hosťom rozdávať kravaty a viazanky, ale poznámkové bloky a perá,“ povedal podľa Daily Telegraph Dimitris Kourkoulas, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
V októbri totiž Gréci odvolali šéfa príprav, ktorý chcel vytendrovať kravaty za 150-tisíc eur.
Eurokomisári si budú musieť podľa Reuters za ubytovanie platiť zo svojho. Takisto sa na rozdiel od iných predsedníctiev všetky rokovania uskutočnia iba v Aténach.
Gréci majú na kľúčové témy, ktoré sa ich bytostne týkajú - ako nezamestnanosť mladých, podpora rastu či imigranti - kratší čas.
V máji sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu, čo fakticky dáva Grékom na rokovania zhruba štyri mesiace.
Tretí bailout nechcú
Zaujímavé bude tiež sledovať, ako sa voči častým návštevám zo zahraničia postavia samotní Gréci. Návštevy nemeckých ministrov tu boli často spojené s protestmi. Aj preto sa európski diplomati v posledných rokoch veľmi do Grécka nehrnuli.
„Dva roky dozadu sem nik nevstúpil,“ povedal pre Reuters tajomník Kourkoulas.
Situácia v gréckych uliciach bude závisieť aj od vývoja v krajine.
Grécko bude už piaty rok závislé od peňazí, ktoré mu posielajú veritelia z Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky.
Tento rok sa skončí druhá pomoc. Grécka vláda verí, že bude posledná a tretí bailout už nebude potrebovať. Mnohí analytici si takí istí nie sú.