TBILISI, BRATISLAVA. Postavili ju v septembri pri pamätníku 2. svetovej vojny.
V posledný deň roku 2013 sochu Stalina v gruzínskom meste Telavi zbúrali za asistencie polície, dopomohol tomu nový zákon.
Gruzínsky parlament totiž počas vianočných sviatkov schválil dodatok k Charte slobody, ktorý okrem iného zakazuje verejné vystavovanie symbolov totality.
Týka sa to aj sôch bývalého sovietskeho diktátora, ktoré sú v krajine stále veľmi populárne. Svedčia o tom aj rozdielne názory na doposiaľ zničené monumenty.
Sochy budú pokutovať
„Vlády prichádzajú a odchádzajú, no Stalin pretrváva ďalej. Je hanba, že v Tbilisi stojí pomník Reaganovi a v Gori a Telavi musia brániť Stalina,“ povedal agentúre Interfax Šota Lazariašvili, samozvaný predseda Stalinskej spoločnosti z mesta Telavi.
„Nadišiel čas rázne zakročiť proti akýmkoľvek pokusom velebiť totalitu, ktorá týrala našu krajinu celé desaťročia,“ vysvetlila podľa TASR hovorkyňa gruzínskej vlády Tamar Čugošviliová.
Parlament by mal do dvoch mesiacov zriadiť špecializovaný výbor, ktorý bude sledovať, či nejaký symbol či socha neporušujú prijatý zákon. Okrem varovaní môže udeliť aj pokutu vo výške 420 eur.
Rodáci si ho vážia
Vláda v roku 2010 zhodila sochu diktátora aj v Stalinovom rodnom meste Gori. Občania mesta, ktorého hlavnou atrakciou je Stalinovo múzeum, by chceli sochu vidieť opäť na pôvodnom mieste.
„Každý to chce, nielen ľudia v Gori, ale celé Gruzínsko, aby sochu vrátili naspäť. Ja mám 65 a počas života som o Stalinovi počul len dobré veci,“ povedal BBC 65-ročný Nikoloz Kapanadze.
„Nič sa nerobí preto, aby sa ľuďom vysvetlilo, kto Stalin skutočne bol,“ hovorí zase profesor sovietskej histórie z univerzity v Tbilisi Lasha Bakradze.
Podľa prieskumu CEIP má pozitívny názor na Stalina až 45 percent Gruzíncov.