TEHERÁN, TEL AVIV. Je to nový trend. Od islamskej revolúcie v roku 1979 iránsky režim presviedčal ľudí, aby mali menej detí.
Trh zaplavil kondómami za bagateľ a otváral kliniky, kde sa bezplatne robila vazektómia (sterilizácia muža – poz. red.). Teraz je všetko inak. Irán chce podporovať pôrodnosť.
Nie sú peniaze
Teheránsky lekár Mahdi Sedkazar, ktorý má takúto kliniku, agentúre AP povedal, že zákrok nerobil už osem mesiacov. „Nie sú na to peniaze v rozpočte,“ vysvetlil.
Irán má jednu z najmladších populácií na svete, ale už vidí nepriaznivé trendy. Má 23 miliónov mladých ľudí, teoreticky zrelých na manželstvo, ale jedenásť miliónov z nich je stále slobodných.
Ľudia sa sobášia neskôr, majú menej detí a nezdá sa, že by to plánovali zmeniť.
Vláda sa ich snaží nalákať na predĺženú materskú dovolenku a dvojtýždňové platené voľno pre čerstvých otcov. Dokonca sa objavil názor, aby novorodencom dával štát do daru zlaté mince.
Sociológovia i Iránci si myslia, že dukáty to nezachránia.
Ekonomika straší mladých
V krajine pod tvrdými ekonomickými sankciami je 12-percentná nezamestnanosť, dvojciferná inflácia, nedostatok bytov a rastúca rozvodovosť.
To všetko spolu s doteraz lacnou antikoncepciou (z rodinného rozpočtu iránskej domácnosti išiel na ňu menej ako dolár mesačne) sa podpísalo pod to, že pôrodnosť v Iráne klesla za 35 rokov z 3,6 dieťaťa na ženu na dnešných 1,8 dieťaťa na ženu.
Islamský režim, ktorý najprv o obavách z toho, že nenasýti svojich ľudí, presadzoval málopočetné rodiny, teraz tvrdí opak. Málo detí je vraj výsledkom toho, že Iránci kopírujú západný životný štýl.
„Sú tri dôvody nízkej pôrodnosti. Nezamestnanosť, neistota a nedostatok bývania,“ oponuje Muhammad Džalál Abásí z demografického oddelenia Teheránskej univerzity.