BAGDAD, TEL AVIV. Nad irackým mestom Fallúdža veje vlajka al-Káidy. Teroristická skupina ovláda aj časti mesta Ramádí.Nie je presné tvrdiť, že boj vo Fallúdži je len irackým problémom, myslí si Roman Pataj
Hoci iracká armáda spustila operáciu na získanie stratených území, al-Káida a sunnitskí militanti si už vydobyli silné pozície.
A nielen v Iraku. Analytici upozorňujú aj na posilňovanie skupín spájanych s al-Káidou v Sýrii aj v Libanone.
Americký novinár Jeffrey Golldberg, ktorý roky píše o Blízkom východe, hovorí o tom, že od Bejrútu po Bagdad sa vedie sunnitsko-šiitská vojna a teraz sa naplno rozbehla v Iraku.
Iránsky spojenec
Fallúdža
Islamisti zo skupiny Islamský štát v Iraku a v Sýrii obsadili Fallúdžu začiatkom roka. Iracká armáda mesto cez víkend obkľúčila.
Tisíce obyvateľov už ušli. Boja sa, že sa zopakuje krvavá bitka z roku 2004, keď v meste bojovali sunnitskí ozbrojenci proti americkej armáde.
Neprišla však z ničoho nič. Frustrácia irackých sunnitov z ich postavenia v krajine ovládanej takmer na každej úrovni šiitmi bola dlhodobá a vláda ju podporovala.
Sunniti, a sú medzi nimi napríklad aj lídri kmeňov, ktoré sa počas amerických operácií v provincii Anbar postavili proti al-Káide, sa sťažujú na to, že vládne protiteroristické a bezpečnostné opatrenia zasahujú viac sunnitov ako šiitov.
Aj na to, že premiér a naoko americký spojenec Nurí Malíki sa viac ako na Washington spolieha na Teherán.
V Iraku je chaos, iracká armáda je slabá, počet mŕtvych a zranených za minulý rok sa približuje k najhorším rokom irackej občianskej vojny a nestabilná je aj situácia u susedov.
To sú ideálne podmienky pre radikálov, ktorí sa načas stiahli, ale nikdy celkom nezmizli.
Washington nepomôže
Američania Iračanom odkázali, že im pomôžu, ale nemajú čakať, že zasiahnu.
„Myslím, že sa nachádzame na križovatke a môže ísť o jednu z najťažších v histórii. Západ tu nie je a my sme v rukách dvoch regionálnych mocností – Saudskej Arábie a Iránu. Každá z nich je svojím spôsobom fanatická. Nevidím možnosť, ako by mohli dosiahnuť zmierenie, nejaké racionálne riešenie,“ povedal denníku New York Times libanonský spisovateľ Elias Khoury.
Hovoril hlavne o Libanone, ktorý ako keby sa vracal do čias občianskej vojny, ale jeho slová sa dajú vztiahnuť na celý región. To, čo sa deje v Libanone, úzko súvisí s udalosťami v Sýrii a Iraku.
Bitka o Fallúdžu je pripomenutím nekončiacej sa vojny vnútri islamu. Je aj dôkazom toho, že militanti vedia šikovne využiť slabé vlády bojujúce o svoje holé prežitie aj celkovú regionálnu nestabilitu.
Pre obyvateľov Fallúdže, ktorí podľa BBC začali opúšťať svoje domovy, je očakávaním ďalších bojov a strachu.