Ruský konštruktér vyrobil najlepší vraždiaci stroj v dejinách. Otázkami o počtoch obetí zabitých jeho samopalom AK-47 sa však nikdy nedal zneistiť.
"Radšej by som vynašiel niečo, čo by ľuďom pomáhalo a uľahčilo by život trebárs farmárom. Napríklad kosačku na trávu," vyhlásil v jednom z rozhovorov otec legendárnej zbrane AK-47.
Je to vzácne priznanie.
Michail Kalašnikov (10. 11. 1919 - 23. 12. 2013) bol na svoj vynález nesmierne hrdý a nikdy sa nenechal ovplyvniť zvyčajnými otázkami typu: Neprekáža vám, že vaša zbraň zabila milióny nevinných ľudí?
Vždy vysvetľoval, že samopal vynašiel na obranu svojej vlasti, milovaného Sovietskeho zväzu, vo chvíli, keď bol v smrteľnom nebezpečenstve.
Osudové zranenie
Jeho detstvo je tak trochu ako z rozprávky. Narodil sa v Altaji ako sedemnáste dieťa. Dohromady mali jeho rodičia osemnásť potomkov, ale prežilo ich len osem.
V roku 1930 Michailovho otca vyhlásili za kulaka a vysťahovali ho do Ťumenskej oblasti. Že bude Michail konštruktérom, bolo jasné od detstva. Zaujímala ho akákoľvek technika, neustále si prezeral najrôznejšie poľnohospodárske stroje. Keď sa niečo rozbilo, hneď sa prizeral opravám a premýšľal, ako čo vylepšiť.
Medzi jeho najobľúbenejšie predmety v škole patrili geometria a fyzika. Aj v armáde ho hneď pridelili k tankistom, kde sa z neho stal skvelý mechanik.
Jeho prvý vojenský vynález súvisel práve s tankom. Najprv vymyslel počítadlo výstrelov, potom zdokonalil pištoľ TT. Niektoré vynálezy mladučkého Kalašnikova sa v roku 1940 mali začať vyrábať. Lenže vojna tieto plány prekazila.
V roku 1941 vtedy veliteľa tanku Kalašnikova ťažko ranili. Bolo to osudové zranenie. Práve počas rekonvalescencie začal vymýšľať novú zbraň. V roku 1947 bol na svete – 7,62 mm automat Kalašnikova, slávny vo svete ako „kalach“ či pod skratkou AK-47.
Zbraň, ktorá ovplyvnila, ale aj ukončila životy miliónov ľudí na celom svete. Dodnes je to najrozšírenejší nástroj na zabíjanie na planéte.
Dokopy vyrobili asi 60 miliónov kusov tejto zbrane. Sám Kalašnikov z toho veľký osoh nemal – sovietsky systém mu zbohatnúť nedovolil. Nikdy nepriznal, že by mu to prekážalo.
A v čom spočívalo jeho tajomstvo? Najskôr v tom, čo pochopil Kalašnikov už ako malé dieťa, keď sledoval, ako otec opravuje stroje bez náhradných dielcov či poriadnych nástrojov. Genialita tkvie v jednoduchosti. Toto zistenie urobilo z Michaila veľkého vynálezcu.
„Keď som bol chlapec, niekde som si prečítal: Veľký Hospodin povedal, že všetko zložité nie je potrebné, všetko jednoduché je potrebné. A ja sa pri objavovaní riadim týmto heslom - jednoduché a spoľahlivé.“
Presne taký je jeho AK. „Funguje v akýchkoľvek podmienkach, strieľa skvele i po tom, čo ležal v blate, bol zahrabaný v zemi alebo spadol z veľkej výšky na tvrdý povrch. Je to veľmi jednoduchý automat. Lenže musím priznať, že urobiť jednoduchú zbraň je omnoho zložitejšie, než vymyslieť zložitú zbraň,“ vysvetľoval Kalašnikov svoju ideológiu, s ktorou ako konštruktér oslnil celý svet.
Aj keď vymyslel a skonštruoval rad iných zbraní vrátane guľometov a loveckých pušiek, žiadna z nich sa už nestala legendou.
V Rusku bol celebritou. FOTO - TASR/AP
Oddaný komunista
Kalašnikov bol plodom svojej doby. Napriek tomu, že boľševici jeho rodinu perzekvovali, zamiloval sa do Sovietskeho zväzu i komunistickej ideológie a nikdy svoje ľavicové presvedčenie neopustil.
„Verím vo svoju vlasť, verím, že prejde nejaký čas a my zasa budeme hrdí ako v minulosti a opäť ju budeme môcť nazývať veľkou,“ vravel.
Po Kalašnikovovi ešte za života pomenovali ulice, sochy, múzea, milovali ho ruskí nacionalisti, ale aj liberáli, komunisti i demokrati. Obdivovali ho aj nepriatelia Ruska. Všetky gerily sveta strieľajú predsa z kalašnikova. Vrátane tej čečenskej.
Autor: Agentúra Epicentrum