JERUZALEM. Bývalý izraelský generál a premiér Ariel Šaron, ktorý po mozgovej porážke ležal osem rokov v kóme, zomrel v sobotu vo veku 85 rokov.
Šaron bol už dlhší čas v kritickom stave, zlyhávali mu orgány. Presnú príčinu smrti zatiaľ neoznámili.
Expremiéra pochovajú v pondelok podľa jeho vlastného želania na pahorku pri rodinnej farme neďaleko mesta Sderot po boku jeho druhej manželky Lilly.
Farma bola dejiskom mnohých politických porád a Šaron sa tam zvykol vracať na noc i počas výkonu funkcie premiéra.
Práve na nej expremiéra v januári 2006 postihla druhá porážka, po ktorej zostal v kóme.
Na štátny pohreb prídu súčasní i bývalí lídri z celého sveta. Ako informovala agentúra Reuters, delegáciu Spojených štátov bude viesť viceprezident Joe Biden.
Do Izraela však pre chorú matku nepricestuje bývalý prezident USA George W. Bush.
Izraelský denník Haarec napísal, že sa očakáva aj účasť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.
Rakvu v nedeľu ráno vystavia v budove parlamentu, aby sa Šaronovi mohli pokloniť aj občania.
Život a kariéra Ariela Šarona
Ariel Šaron nazval svoju autobiografiu Bojovník. Tak sa videl a tak odišiel zo sveta.
Po dlhom boji, ktorý prekvapil lekárov aj jeho spoluobčanov, ale menej už jeho blízkych. Arielovi Šaronovi hovorili Buldozér a nebolo to len pre jeho robustnú a hrmotnú postavu.
V izraelskom denníku Haarec, ktorý k Šaronovi nikdy neprechovával veľké sympatie pred časom napísali, že byť buldozérom v prípade bývalého premiéra to znamenalo byť iniciatívny, energický a vnútorne silný. Ale aj nepozerať sa cestou za svojim na nikoho a na nič a nerešpektovať červenú na križovatke.
Ariel Šaron (Scheinermann) získal zanovitosť, odvahu, ale aj sklony k hádavosti po svojich rodičoch.
Bieloruskí židia Šmuel a Dvora, ktorí utiekli do Palestíny pred pogromami, sa nechceli podvoliť socialistickej ideológii ani poľnohospodárskym experimentom v mošave Kfar Malal, kde sa usídlili.
A že im to tam pekne osladili, napísal britský historik Martin Gilbert.
Jeden z najlepších generálov
V mošave mladý Šaron zažil prvé konfrontácie s palestínskymi Arabmi, ktorým sa nepáčili židovské osídľovacie aktivity a zistil, ako hlboko sú rozdelení aj samotní Židia. Jeho otec mu mal povedať, aby sa nikdy neobrátil chrbtom k inému Židovi.
Ešte ako tínedžer sa Šaron pridal k mládežníckej polovojenskej organitácii Gadna. Ako 14-ročný už bol inštruktorom. Narodil sa vojak Ariel Šaron.
Šarona označujú za jedného z najlepších generálov a azda za najlepšieho armádneho stratéga židovského štátu. Niečo podobné sa hovorilo aj o Moše Dajanovi.
Otvorené archívy ale ukázali, že ani slávny vojak nebol neomylný. Šaron pred pár rokmi napísal, že legendy ako Dajan by sa nemali okiadzať. Mohli to byť aj prorocké slová. A nielen o Dajanovi.
Tak ako vojenské úspechy urobili zo Šarona národného hrdinu a umožnili mu vstup do politiky, tak jeho rozhodnutie spustiť operáciu Mier pre Galileu a hlavne nezabrániť masakre v libanonských utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla v roku 1982, z neho vykresali symbol zlyhaní izraelskej politiky a armády.
Po Sabre a Šatíle a po tom, čo Kahanova komisia označila Šarona za nepriameho vinníka masakry, prišiel pád. Šaron rezignoval a hlavne vo svete a v niektorých médiách dostal nálepku vojnového štváča, ak nie priamo zločinca. Nikdy sa jej nezbavil.
V roku 2004. Foto: TASR/AP
Pred mešitami hovoril o suverenite Jeruzalemu
Šaron sa však rýchlo pozbieral a pustil sa do ďalšieho projektu.
Pôsobil vo viacerých vládach, neúnavne podporoval osadníkov, pokúšal sa o získanie predsedníckej stoličky v strane Likud a na začiatku 90. rokov minulého storočia pomáhal so začleňovaním ruskej imigrácie do života v Izraeli.
V roku 2000 sa vybral na Chrámovú horu a prechádzal sa pred tamojšími mešitami, aby demonštroval, že Izrael sa nikdy nevzdá svojej suverenity nad Jeruzalemom.
Jeho prechádzka vyvolala silný odpor Palestínčanov a podľa niektorých názorov viedla k druhej palestínskej intifáde.
Existujú však aj dokumenty o tom, že Palestínčania ju pripravovali dlhšie. Šaron sa však dostatočne vyhranil proti vtedajšiemu premiérovi Ehudovi Barakovi a v roku 2001 sa stal premiérom.
Izoloval Arafata, stiahol vojská z Gazy
Ariel Šaron triumfoval. Po najvyšších vojenských pozíciách získal aj kreslo predsedu vlády. Neboli to ale ľahké časy. Intifáda bola v plno prúde. Izraelčania umierali pri teroristických útokoch vo vnútri krajiny aj v osadách.
Šaron izoloval palestínskeho lídra Jásira Arafata v Ramalláhu. Šaron prichádza s myšlienkou bezpečnostnej bariéry, ktorá by oddelila Izrael od Západného brehu.
O pár rokov sa ukáže jej preventívny účinok, ale izraelskí diplomati mali čo robiť, aby vysvetlili, že sa nerodí ďalší apartheid.
V roku 2005 sa jastrab Šaron, ako ho označovali liberálne médiá, rozhodol jednostranne stiahnuť z pásma Gazy. Srdcervúce sťahovanie židovských osadníkov, často Šaronových voličov, znemanalo jeho roztržku s osadníckym hnutím aj revoltu v jeho strane Likud.
Šaron v novembri 2005 založil novú stranu Kadima, do ktorej naverboval aj svojho dlhoročného rivala, labouristu Šimona Peresa.
Po pár týždňoch dostal Šaron prvú mozgovú mŕtvicu. Na krátky čas sa pozbieral. 4. januára 2006 ale prišla masívna mozgová príhoda a Šaron bol odvtedy v kóme.
Nemocnica Šiba neďaleko Tel Avivu, kde Šaron zomrel. Foto: TASR/AP
Prišiel o dve manželky i syna
Ariela Šarona v čase jeho kariérnej špičky postihli dve rodinné tragédie.
Jeho prvá žena zahynula pri automobilovej nehode v roku 1962. Ich syn Gur zahynul o päť rokov neskor, keď sa s kamarátmi hrali s otcovou nabitou zbraňou.
Šaron sa druhýkrát oženil so svojou švagrinou. Lily Šaronová mu dala dvoch synov a v roku 2000 zomrela na rakovinu. Šaronovci sú veľmi zomknutá rodina, ktorú podozrievajú z korupcie a kupovania si politického vplyvu.
Ariela Šarona čitatelia Jediot Achronot označili za ôsmeho najvýznamnejšieho Izraelčana histórie.
Izrael smúti, Palestínčania oslavujú
Šéf OSN vyzval Izrael, aby pokračoval v pragmatizme Ariela Šarona.
Izraelský prezident Šimon Peres vyzdvihol zosnulého Ariela Šarona ako "drahého priateľa" a jedného z najväčších obhajcov Izraela.
"Všetci sme ho milovali a bude nám veľmi chýbať. Nepoznal strach. Vedel prijímať ťažké rozhodnutia a uplatniť ich," citovala Peresa agentúra DPA.
Premiér Benjamin Netanjahu zdôraznil, že Šaron zastával vedúcu úlohu pri obrane Izraela od založenia židovského štátu a "jeho pamiatka zostane navždy v srdci národa".
"Bol to, predovšetkým a v prvom rade, statočný bojovník, veľký vojenský vodca, jeden z najväčších veliteľov izraelských obranných síl," citoval premiéra server izraelského denníka ynet.
Sústrasť vyjadruje celý svet
Americký prezident Barack Obama vyjadril sústrasť v súvislosti so "stratou vodcu, ktorý zasvätil svoj život štátu Izrael".
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval Izrael, aby pokračoval v jeho pragmatizme a izraelsko-palestínskom mierovom procese.
"Ariel Šaron bol hrdinom svojho ľudu, najprv ako vojak, potom ako štátnik".
Britský premiér David Cameron označil Šarona za jednu z najvýznamnejších postáv v izraelskej histórii a ocenil, že bol v snahe dosiahnuť mier ochotný a schopný prijímať odvážne a kontroverzné rozhodnutia.
Ruský prezident Vladimir Putin vysoko ocenil osobné vlastnosti Šarona a jeho aktivity na ochranu záujmov Izraela.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzdvihla jeho odvážne rozhodnutie stiahnuť izraelských osadníkov z pásma Gazy.
Hamas: Modlíme sa, aby išiel do pekla
Militantné palestínske hnutie Hamas uviedlo, že sa modlí, aby sa Šaron dostal do pekla.
"Šaron je zločinec a bol jedným z tých, ktorí zavinili katastrofy palestínskeho ľudu. Modlíme sa k Alláhovi, aby sa Šaron a všetci sionistickí vodcovia, ktorí hromadne zabíjali našich ľudí, dostali do pekla", napísal hovorca Hamasu, ktoré vládne v pásme Gazy.
"Keď si Palestínčania spomenú na Šarona, pamätajú si iba na bolesť, krv, mučenie, vysídlenie a zločiny," citovala ho agentúra DPA. "Nikdy nebudeme ľutovať, že zomrel."
Šaronovu smrť streľbou do vzduchu oslavovali aj v obrovskom utečeneckom tábore Ajn al-Hilvá v južnom Libanone, kde žije okolo 70-tisíc Palestínčanov.
tasr