SME

Posledných Ujgurov z Guantánama prijalo Slovensko

Ujguri z Číny, ktorí by mali byť už u nás, hľadali svoj druhý domov vyše päť rokov. Američania ich bez obvinenia držali na Kube dvanásť rokov.

Gunatánamo pomáha vyprázdňovať aj Slovensko. Už sme prijali šiestich väzňov.Gunatánamo pomáha vyprázdňovať aj Slovensko. Už sme prijali šiestich väzňov. (Zdroj: SITA/AP)

Ujguri z Číny, ktorí by mali byť už u nás, hľadali svoj druhý domov vyše päť rokov. Američania ich bez obvinenia držali na Kube 12 rokov. Doma by im hrozilo nové väzenie.

BRATISLAVA. Aktivisti to často nazývajú najsmutnejšími príbehmi z Guantánama. Na kontroverznej americkej základni na Kube držali od roku 2002 celkovo 22 čínskych Ujgurov. Sú to príslušníci moslimskej menšiny na západe Číny, ktorú Peking často utláča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ku koncu roku 2013 Ujguri definitívne opustili Guantánamo. Posledných troch väzňov – Jusefa Abbása, Sajdulláha Chalíka a Hadžiabdala Abdulgupura – prijalo Slovensko, mali by už byť u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Po troch prepustených väzňoch, ktorých sme prijali v roku 2010, je to „druhá várka“ našej pomoci Američanom, ktorí chcú zatvoriť túto väznicu. Ako prvá o tom informovala televízia RTVS.

Koho sme prijali

  • Jusef Abbás (38): Narodil sa v Aksu, v Číne. Zadržali ho v Pakistane v roku 2001. Nebol spojený s al-­Kájdou či Talibanom, absolvoval výcvikový tábor v Afganistane.

  • Sajdulláh Chalik (36): Ani uňho nevideli prepojenie s teroristami a zajali ho v Pakistane.

  • Hadžiakbar Abdulgupur (40): Podobne ako ostatných ho Američania v roku 2004 podozrievali z členstva v Islamistickom hnutí Východného Turkestanu, ktoré bojuje proti Číne.⋌Zdroj: New York Times

Taja, kde sú

Ministerstvo vnútra odmieta o prepustených väzňoch hovoriť. Nechce prezradiť, kde sa budú nachádzať ani v akom režime by mali fungovať. Môže za tým byť aj snaha ochrániť ich pred Pekingom. Podľa informácií SME by mohli mať voľnejší režim než prví traja prepustení. Tí zo začiatku bývali v utečeneckom tábore v Medveďove.

SkryťVypnúť reklamu

O trojici Ujgurov sa veľa nevie. Podľa dokumentov Pentagonu z roku 2004 ich všetkých zatkli v Pakistane krátko po invázii spojeneckých vojsk do Afganistanu.

Všetci sa podľa tajných amerických dokumentov, ktoré zverejnili WikiLeaks a západné médiá, zúčastnili výcvikového tréningu. No už vtedy Američania písali, že nemajú nič spoločné s al­Káidou či Talibanom.

Podľa vtedajšieho hodnotenia boli „pravdepodobne“ členmi Islamistického hnutia Východného Turkestanu, čo je podľa Európskej únie teroristická organizácia, ktorá bojuje proti Číne.

Sudca: nie sú nebezpeční

Príbehy iných zadržaných Ujgurov hovoria, že do Afganistanu utiekli pred prenasledovaním čínskych úradov. Afganistan ako jedna z mála krajín v regióne ich nevydávala späť.

Keď po útoku na dvojičky v New Yorku do Afganistanu na jeseň 2001 vpadli americké vojská, utiekli do Pakistanu. Tam týchto cudzincov domáci chytali a predávali Američanom, za jedného dostali aj päťtisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Už za vlády Georgea Busha mladšieho zrušili Ujgurom status nepriateľských bojovníkov. V roku 2008 súd rozhodol, že ich majú prepustiť.

„Dôkazy na oboch stranách hovorili veľmi jasne, že nebolo nič, prečo by som mohol povedať, alebo ktokoľvek iný, že sú to nebezpeční ľudia,“ povedal pre Toronto Star bývalý americký federálny sudca Ricardo Urbina, ktorý stál za vtedajším rozhodnutím. „Tragédiou je, že nespravili nič zlé.“

Iný súd však o rok zablokoval možnosť prepustiť ich na americkú pôdu. A tak museli čakať len na krajiny, ktoré sa ich ujmú. V Číne by ich zrejme zatkli a mohli mučiť.

V celách na Guantáname zostáva ešte 155 väzňov.
FOTO - TASR/AP

Päť krajín a Slovensko

Postupne si Ujgurov vzalo Albánsko, Palau, Bermudy, Švajčiarsko a vlani Salvador. Traja poslední väzni odmietli ísť na Palau, Maldivy aj do Salvadora. Tento rok ich mala vziať Kostarika, no nakoniec po tlaku Číny cúvla. Trom posledným Ujgurom tak dalo druhý domov až Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

„Od začiatku sme vedeli, že jedným z testov nášho rozhodnutia zatvoriť Guantánamo bude to, čo sa stane s Ujgurmi. To, že poslední z nich opustili Guantánamo, je dôležitý míľnik. Vôbec tam nepatrili,“ povedal pre New York Times Greg Craig, bývalý poradca amerického prezidenta Baracka Obamu.

Američania pomoc Slovákov chválili. „Sme vďační Slovensku za toto humanitárne gesto,“ chválilo slovenskú vládu americké ministerstvo obrany.

Téma prijatia väzňov sa podľa Matta Millera z americkej ambasády v Bratislave spomínala aj na návšteve premiéra Roberta Fica s Barackom Obamom v Bielom dome v novembri. Vybavila sa zrejme už predtým.

Obama nemá silu Guantánamo zatvoriť

Zadržiavacie zariadenie na Kube chcel zatvoriť už v prvom funkčnom období. Bráni tomu Kongres, ktorý odmieta pustiť väzňov na americkú pôdu.

SkryťVypnúť reklamu

Obamovi sa nedarí splniť sľub.
FOTO - SITA/AP

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ani päť rokov odkedy americký prezident Barack Obama vstúpil do Bieleho domu, sa mu nepodarilo zatvoriť smutne slávne zadržiavacie centrum na Kube. Jeden z nesplnených Obamových sľubov sa možno nesplní ani do konca jeho druhého obdobia.

Obama najskôr nariadil, aby sa preskúmali prípady ľudí, ktorých držia na vojenskej základni. Po prepustení posledných Ujgurov na Slovensku zostáva na Guantáname 155 väzňov. Takmer polovica z nich dostala povolenie odísť. Musí sa však nájsť krajina, ktorá ich prijme.

Ako píše Wall Street Journal, 55 z tej polovice sú Jemenčania. V tejto krajine je al­Káida silná, čo sťažuje ich prepustenie. Vo zvyšnej nebezpečnejšej polovici väzňov sú aj takí, ktorých súdia za terorizmus. Napríklad strojcu útokov z 11. septembra Chalída Šajcha Muhammada.

SkryťVypnúť reklamu

Obama chcel prepustiť nevinných väzňov na americkú pôdu. To je však zložité, keďže Kongres sa akýkoľvek pokus snaží zablokovať s tým, že ide o nebezpečných mužov.

Do domovských krajín ich zase nechcú pustiť, lebo by im tam hrozilo mučenie. Je tak celkom pravdepodobné, že Obama nezavrie Guantánamo ani do konca svojho druhého obdobia.

(vas)


Od nás skončil rovno v egyptskom väzení

Z prvých troch prepustených väzňov na Slovensku zostal iba jediný. Egypťana po príchode domov zatkli.

BRATISLAVA. Z prvých troch väzňov prepustených z Guantánama, ktorých Slovensko prijalo v roku 2010, dnes u nás zrejme žije už iba jeden.

Dvaja z trojice – Egypťan Adíl al­-Gazzár a Tunisan Rafík Hamí – sa vrátili domov, keď padli v ich krajinách režimy autokratických prezidentov.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku mal ostať už iba Azerbajdžanec Poolad Tsiradzho, ministerstvo vnútra sa však odmietlo k tomu vyjadriť.

Al-­Gazzára po príchode do Egypta v roku 2011 zatkli. Podľa jeho advokátov išlo o vymyslené staré obvinenia. Prepustili ho v januári 2012, odvtedy by mal žiť na slobode.

Traja väzni v roku 2010 držali na Slovensku hladovku, pretože ich stále zadržiavali v utečeneckom centre v Medveďove s obmedzenou slobodou pohybu. Neskôr ich prepustili do oveľa voľnejšieho režimu vo Zvolene.

(vas)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 257
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 752
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 799
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 680
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 964
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu