SYDNEY, BRATISLAVA. Milióny ľudí vo svete už privítali Nový rok 2014 - od tichomorských ostrovných štátov, cez celú Áziu až po Európu.
Polnočné oslavy po celej planéte vďaka miestnym administratívnym úpravám a časovým vyrovnávaním potrvajú dlhšie než 24 hodín.
Medzi poslednými privítajú príchod nového roka 2014 obyvatelia havajskej metropoly Honolulu, kde sa o 11.00 stredoeurópskeho času začal ešte len 31. december.
Ako prví oslavovali v Pacifiku Ako prví slávili príchod nového roka Samoa a kiribatský atol Kiritimati, známy ako Vianočný ostrov. V tom čase bolo na Slovensku iba 11 hodín doobeda.
Následne oslavy pokračovali v Líniových ostrovoch, ktoré z veľkej časti patria k tichomorskej republike Kiribati.
Obyvatelia Samoy vítali Nový rok ako prví iba tretíkrát v novodobej histórii. Táto krajina totiž v závere roka 2011 z ekonomických dôvodov "papierovo" prešla medzinárodnú časovú hranicu, aby sa priblížila hlavným obchodným partnerom Austrálii a Novému Zélandu. Do tej doby sa časovo orientovala na Spojené štáty.
V najväčšom novozélandskom meste Auckland si 1,5 milióna obyvateľov mohlo počas silvestrovskej noci užiť atmosféru pláže, v centre mesta vysypali štyri tony piesku. Krátko pred polnocou sa začalo odpočítavanie na obrazovke, umiestnenej na 328 metrov vysokej veži.
Nádherný ohňostroj v Sydney Jedným z vrcholov silvestrovských osláv bol približne desaťminútový ohňostroj v Sydney, ktorý sa stal tradičným symbolom osláv.
Austrálska metropola si ohňostrojom znovu vyslúžila superlatívy, uviedla tlačová agentúra DPA. Naživo ho sledovalo 1,6 milióna ľudí, trval 12 minút a vyšiel na 4,4 milióna eur.
Mnohí ľudia si miesta zabezpečili už v pondelok - trávniky obsadili dekami a chladiacimi taškami.
Organizátori na svetelnú show použili sedem ton pyrotechniky, okrem iného 25-tisíc rakiet.
V Acehu oslavy na uliciach stopli Prelom roka v Japonsku veľa ľudí tradične privítalo navštevou chrámu.
V Indonézii úrady v silne islamskej provincii Aceh varovali ľudí pred silvestrovským oslavami na uliciach, pretože by podľa nich išlo o hriech.
Čína na úvod nového roka pripravila svetelnú show na časti Veľkého čínskeho múru neďaleko Pekingu a na šanghajskom pobreží.
Naopak mesto Wu-chan v centrálnej provincii Chu-pej plánovaný ohňostroj odvolalo a zakázalo odpaľovanie petárd a ďalšej zábavnej pyrotechniky, aby zabránilo zhoršeniu už aj tak dosť znečisteného ovzdušia.
Pápež vyzval na viac ľudskosti Pápež František na záver tohto roka na tradičných silvestrovských nešporách (popoludňajších modlitbách) vyzval na viac ľudskosti a lásky k blížnemu, informovala agentúra DPA.
V Bazilike sv. Petra v Ríme pápež povedal, že ľudia by sa seba samých mali odvážne pýtať, ako strávili čas, ktorý im daroval Boh, či ho použili len pre seba, alebo sa zasadili aj za druhých.
Ako ďalej zdôraznil pápež František, v takom meste, akým je Rím - kde je mnoho turistov, ale aj utečencov a nezamestnaných - by sa malo s každým zaobchádzať rovnako.
Podľa hlavy katolíckej cirkvi bude Rím v novom roku lepším mestom, ak tam už nebudú ľudia, ktorí by sa odvrátili, nevložili do ľudských problémov tých, ktorí sú "našimi bratmi", či to "chceme alebo nie".
Pri modlitbách zaznelo ako vždy na Silvestra tradičné ďakovné Te Deum na záver roka.
Milión ľudí na Times Square Približne milión zabávajúcich sa ľudí privítal o polnoci miestneho času (06.00 h SEČ) príchod nového roka 2014 na námestí Times Square v New Yorku.
Príchod polnoci tradične oznámila žiariaca guľa, ktorá sa po vlajkovom stožiari 60 sekúnd pomaly spúšťala za zvukov piesne Auld Lang Syne a americkej klasiky New York, New York, ktorú kedysi preslávil Frank Sinatra.
Spúšťanie gule tentoraz aktivovala sudkyňa najvyššieho súdu a newyorská rodáčka Sonia Sotomayorová. Na oslavách príchodu nového roka účinkovali hviezdy ako speváčka a herečka Miley Cyrus, známa z muzikálového seriálu Hannah Montana, či legendárna rocková skupina Blondie, približuje newyorskú atmosféru agentúra DPA.
Žiariaca guľa sa spúšťa na streche mrakodrapu One Times Square, ktorý sa predtým nazýval The Times Tower, od 31. decembra 1907. Vtedy oznamovala otvorenie nového sídla vydavateľa denníka New York Times na Manhattane.
Autor: idnes.cz