MOSKVA, PRAHA. Bola to predzvesť alebo náhoda? Večer 27. decembra vybuchol v juhoruskom meste Piatigorsk zaparkovaný automobil. Bomba zabila troch náhodných okoloidúcich. Vo víre príprav na najväčšie sviatky roka sa to hlavnou správou nestalo. Piatigorsk predsa len nie je Moskva a ani počet obetí nie je na Rusko šokujúci.
O dva dni neskôr sa samovražedný atentátnik pokúsil vstúpiť do budovy železničnej stanice vo Volgograde s bombou v ruksaku. Zabil šestnástich ľudí.
Volgograd je od Piatigorska vzdialený asi 650 kilometrov, na ruské pomery to nie je veľa, o jeden región. Do Soči, kde sa vo februári začína zimná olympiáda, je to sedemsto kilometrov.
Ruské tajné služby okamžite začali zvažovať, či za útokmi nie je jedna organizovaná skupina. Dobre utajená a spolupracujúca s islamskými rebelmi zo severokaukazského Dagestanu.
Niekoľko verzií
Útoky pred Soči
- 21. októbra zabila atentátnička v autobuse vo Volgograde šiestich ľudí.
- 27. decembra bomba v aute v Piatigorsku zabila troch ľudí.
- 29. decembra zabil útočník na stanici vo Volgograde pätnástich ľudí.
Polícia predpokladá, že odtiaľ prišiel útočník (alebo útočníčka, v nedeľu večer sa objavovalo niekoľko verzií) do Volgogradu, dopravného uzla južného Ruska. Keď sa ozvala hlučná rana, všetci na stanici pochopili, čo sa stalo – teroristický útok.
Za posledných dvadsať rokov si obyvatelia Ruska zvykli na to, že každá väčšia rana je spôsobená explóziou bomby.
Vyššiemu počtu obetí podľa vyšetrovateľov zabránili bezpečnostné detektory, pre ktoré sa útočník nedostal do haly.
Ale niektorí experti na terorizmus drahé bezpečnostné rámy inštalované na ruských staniciach kritizujú.
Útočníkom vraj skôr pomáhajú. Tvoria sa totiž pred nimi rady a nazhromaždení ľudia sú pre teroristov najlepším cieľom. Preto bol aj počet obetí nedeľného útoku taký vysoký, hovoria kritici detektorov.
Vo Volgograde je to druhý útok v poslednom čase, 21. októbra tu samovražedná atentátnička Naida Asijalovová vyhodila do povetria trolejbus a zabila 7 ľudí.
Tajným službám sa – ako tvrdili – podarilo zlikvidovať celú bandu, ktorá za útokom stála, vrátane jej muža Dmitrija Sokolova, člena slávnej skupiny Murada Kasumova z dagestanskej Machačkaly. Sokolov sám vyrobil bombu.
Neďelňajší výbuch môže svedčiť o tom, že bezpečnostné zložky boli príliš optimistické, keď vyhlasovali, že bandu úplne rozprášili.
Útokov bude viac
Podľa protiteroristického experta Anatolija Jarmulina bude z hľadiska veľkosti zhromaždeného davu a obťažnosti kontrolovať prúd ľudí prichádzajúcich a odchádzajúcich najlepším cieľom pre teroristov olympiáda v Soči. „Ako sa bude blížiť, narastie počet teroristických útokov,“ tvrdí špecialista.
Teraz ide podľa neho o neurčitý tréning tých, ktorí chcú Rusku a predovšetkým jeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi pokaziť radosť.
„Žiadna bezpečnostná služba na svete by teraz nezaručila, že sa v Soči nič podobné nestane,“ konštatoval expert.
Kremeľ už pred niekoľkými mesiacmi uviedol všetky bezpečnostné zložky – hlavne FSB – de facto do pohotovosti.
Olympiáda sa blíži, a teroristi sa na ňu tešia prinajmenšom rovnako ako fanúšikovia zimných športov.
Autor: Agentúra Epicentrum