KÁHIRA, BRATISLAVA. Boj o budúcnosť Egypta sa vedie aj na univerzitnej pôde. Najstaršia sunnitská vzdelávacia inštitúcia na svete, univerzita al-Azhar nikdy nebola len miestom, kde sa pripravovali na profesionálny život mladí Egypťania.
Azhar bola a je aj náboženským a politickým fenoménom. Jej názory pozorne sledujú nielen vyznávači moslimskej viery, ale aj tí, čo chcú vedieť, kam sa islam uberá.
Rozdelená krajina
Víkendové zrážky medzi vládnymi bezpečnostnými silami a študentmi sympatizujúcimi s Moslimským bratstvom, ktoré sa skončili smrťou jedného študenta a vypálením dvoch budov v univerzitnom areáli, nie sú len o výtržníctve a „teroristoch“. Tak protivládnych študentov častujú štátne médiá.
Sú o pretrvávajúcej kríze medzi vládou a časťou občanov, ktorú ešte prehĺbilo rozhodnutie zaradiť Moslimské bratstvo na zoznam teroristických organizácií a zriadiť špeciálne telefónne linky, na ktorých môžu občania nahlasovať členov hnutia.
Časť študentov al-Azhar nepovažuje vládu generálov za legitímnu, lebo prišla k moci zvrhnutím demokraticky zvoleného prezidenta. Nepáči sa im ani súčasná honba na členov Moslimského bratstva.
Preto vyzvali na bojkot polročných skúšok a cez víkend blokovali vchod do univerzity.
Podľa egyptských médií tiež bránili svojim kolegom, aby sa zúčastnili na testoch a vraj sa pobili s obyvateľmi štvrte, v ktorej univerzita sídli. Študenti však tvrdia, že to boli policajti v civile. Policajtov tiež vinia z podpálenia univerzitných budov.
Hoci je alAzhar islamskou náboženskou inštitúciou, nikdy nemala blízko k Moslimskému bratstvu. Časopis Foreign Policy napísal, že klerikom na univerzite, ktorú vnímajú ako relatívne umiernenú, sa nikdy nepáčila snaha Moslimského bratstva o politizáciu islamu ani jeho inklinácia k saudskoarabskej forme wahábizmu.
Zatýkanie pokračuje
Univerzita má v Egypte postavenie ako žiadna inštitúcia. Podľa prieskumov jej dôveruje až 96 percent obyvateľov krajiny hlboko rozdelenej na nábožných a sekulárnych.
Viacero analytikov upozorňuje na to, že univerzita sa začína radikalizovať a víkendové zrážky to majú potvrdzovať. Čoraz tvrdšie postoje zaujíma aj vláda.
Organizácia Human Rights Watch označila jej rozhodnutie zaradiť Moslimské bratstvo medzi teroristické organizácie bolo politicky motivované.
Očakáva sa, že zrážky na univerzite aj zatýkanie študentov (cez víkend zatvorili 101 študentov) by mohli pokračovať. Vzdať sa nechcú študenti ani vláda.