1.Rusko a Kanada sa naťahujú o severný pól
Naháňačka za získaním nároku na arktické nerastné bohatstvo trvá už nejaký čas, no v roku 2013 sa prehupla do otvorene nepriateľskej fázy, keď Kanada aj Rusko opäť vzniesli svoje teritoriálne nároky a Moskva sa zaviazala zvýšiť vojenskú prítomnosť v regióne.
„Žiadam vás, aby ste kládli mimoriadny dôraz na rozvinutie infraštruktúry a vojenskej prítomnosti v regióne Arktídy,“ povedal v decembri výboru ministerstva obrany ruský prezident Vladimir Putin.
Kanadské ministerstvo zahraničných vecí okamžite reagovalo s tým, že je pripravené brániť svoju suverenitu v súlade s medzinárodným právom. Roztopenie ľadovej pokrývky otvára severné námorné cesty a predpokladá sa, že v regióne je desať až pätnásť percent neobjavených zásob ropy a až 30 percent zásob zemného plynu.
2.Vplyv Japonska v juhovýchodnej Ázii rastie
Počas prvého roku v úrade navštívil japonský premiér Šinzo Abe všetkých desať krajín juhovýchodného partnerstva ASEAN. Japonská vláda odpustila susedom dlhy a rozšírila balíčky pomoci. Po tajfúne Haiyan ponúkla Filipínam pomoc vo výške desať miliónov dolárov, zatiaľ čo Čína ponúkla stotisíc.
Šnúra Abeho návštev je zaujímavá najmä v kontexte napätých vzťahov s Čínou, ktoré sa prejavujú napríklad v spore o ostrovy v Juhočínskom mori.
3.Veľký skok v liečbe HIV/AIDS
Na marcovej medicínskej konferencii lekári vyhlásili, že sa im prvýkrát podarilo „funkčne vyliečiť“ nemluvňa infikované vírusom HIV.
U dievčaťa z amerického štátu Mississippi sa neprejavovali príznaky nákazy 18 mesiacov po absolvovaní agresívnej liečby antiretrovirotikami. Podarilo sa presadiť pravidlá Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré by mali zabezpečiť lieky pre deväť miliónov ľudí v chudobných krajinách.
4.V Iraku sa rozbehla ekonomika
Najväčšou správou z Iraku bol prudký zosun krajiny bližšie k vojnovému chaosu. Menej pozornosti si získal malý ekonomický zázrak, ktorý prebieha vo vojnou zničenej krajine.
Iracká ekonomika pokračuje v raste a veľké investičné banky znižujú odhady len mierne a aj napriek prebiehajúcemu krviprelievaniu Barclays predpokladá, že HDP krajiny sa v roku 2013 zvýšilo o 9,1 percenta. Za rast Irak vďačí najmä zvýšenej produkcii ropy, ktorú poháňa dopyt z Číny a Indie, ktorý bude v budúcom roku ešte ďalej rásť.
5.Obnoviteľná energia môže narušiť siete
Obnoviteľné zdroje potichu rozširujú svoj trhový podiel na oboch stranách Atlantiku. Investičná banka UBS opísala situáciu ako „dokonalú búrku“ veľkých energetických firiem, ktoré zápasia s nízkymi cenami energie a obávajú sa, že nástup obnoviteľných zdrojov by mohol v konečnom dôsledku narušiť stabilitu siete.
V Európe bol posun k zelenej energii ešte silnejší. Dodávatelia energie desaťročia udržiavali minimálne potrebné množstvo energie v sieti pomocou zdrojov postavených na uhlí a jadrovej energii a v prípade potreby ho dopĺňali energiou zo spaľovania plynu či hydroelektrární. Čoraz väčší podiel obnoviteľných zdrojov v sieti však zabehnutý model narušil.
6.Vlna protestov v Latinskej Amerike
Pod správami o smrti Huga Cháveza a špehovaním NSA zapadli informácie vlne občianskych nepokojov, ktorá zasiahla takmer celú Latinskú Ameriku. Nespokojnosť s korupciou, nárastom cien či zlou ekonomickou situáciou vyhnala do ulíc tisíce ľudí v Brazílii, Argentíne, Kolumbii, Mexiku, Peru a Čile.
Zvýšenie cien lístkov na autobusy v Brazílii vyvolalo celonárodné protesty a v Argentíne vyšlo do ulíc milión ľudí.
Autor: Ty McCormich, Foreign Policy