Istým spôsobom sa diskusia o návrhu ústavného zákona o decentralizácii ani nemohla začať, lebo rozhodnutie je v rukách jediného človeka - prezidenta Francúzskej republiky, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Napriek tomu sa však francúzski politici už začali na tému decentralizácie a referenda, respektíve ratifikovania návrhu ústavného zákona o decentralizácii, vyjadrovať. Prevažná väčšina politikov sa prikláňa k ratifikovaniu návrhu ústavného zákona o decentralizácii v Kongrese: to znamená k ratifikácii ústavného zákona troma pätinami poslancov Národného zhromaždenia a členov Senátu.
Len minister pre lokálne slobody Patrick Devedjian v uplynulých dňoch pre médiá povedal, že referendum "má niekoľko výhod". Neoficiálne potom dodal, že referendum by bolo v istom zmysle logické, lebo občania by sa mohli vyjadriť presne k tomu, čo sa ich priamo týka. "Prečo by sa referendum nemohlo zorganizovať v roku 2003, keď v ňom nie sú plánované nijaké voľby?," opýtal sa Devedjian.
"Preto, aby sme mali aspoň jeden rok bez volieb," odpovedali mu niektorí politici. V tomto roku francúzski voliči išli k volebným schránkam štyrikrát: dvakrát pri prezidentských a dvakrát pri parlamentných voľbách, pripomenul minister vnútra Nicolas Sarkozy. Časť politikov sa obáva, že voliči by už mohli byť unavení z množstva hlasovania a účasť na referende by mohla byť nízka.
Premiér Jean-Pierre Raffarin nevylúčil, že referendum na danú tému by sa mohlo uskutočniť. Dodal, že všetko bude závisieť od "mobilizácie verejnej mienky". V uplynulých dňoch sa na túto tému konali diskusie. Premiér Raffarin sa pozerá ďalej, na rok 2004 - rozšírenie Európskej únie a potrebné inštitucionálne zmeny, vyplývajúce z rozšírenia. Vtedy bude potrebná vysoká účasť ľudí v referende, podčiarkol premiér Raffarin. Vláda si chce ponechať referendum ako prostriedok na odblokovanie niektorých krízových situácií, podotýka Le Figaro.