DRÁŽĎANY, BRATISLAVA. Zviezol sa s najväčším úspechom neonacistov, ktorí v roku 2004 získali deväť percent a dostali sa do parlamentu v spolkovej krajine Sasko.
Vydavateľ Holger Apfel sa stal šéfom ich frakcie a jedným z najdôležitejších funkcionárov neonacistickej NPD.
O niekoľko rokov neskôr zvrhol šéfa strany Uda Voigta a od roku 2011 ako predseda presadzoval „seriózny radikalizmus“, čo malo pôsobiť ako zmena imidžu krajne pravicovej strany.
V saskom parlamente to vidno nebolo. Poslanci štvali proti cudzincom a židom, odmietali spomienky na obete nacizmu.
V strane skončil
Pred Vianocami šéf strany prekvapil a vedenia sa vzdal, po 20 rokoch vystúpil zo strany. Oficiálne zo zdravotných dôvodov, no hovorí sa o celkom iných dôvodoch.
V lete vraj 42-ročný otec troch detí Apfel sexuálne obťažoval dvoch mladých členov strany, zrejme ho preto niekto vydieral, a tak sa nakoniec zo strany stiahol.
Prispieť mohol aj bývalý šéf strany Voigt, ktorý mu nikdy nezabudol, že ho odstránil z čela strany .
Stúpenci strany, ktorú nemecká kontrarozviedka označuje za rasistickú, antisemitskú a revizionistickú s cieľom zlikvidovať demokratické zriadenie, na Apfela na internete tvrdo zaútočili.
Niektorí zo sympatizantov mu navrhli, aby si vzal život – guľkou do hlavy.
Voliči rozhodnú
Extrémistická strana si nového šéfa strany zvolí v januári, budúci rok sa však rozhodne, či to nebude jej posledný. Na ústavnom súde leží podnet spolkových krajín, aby v Nemecku stranu zakázali.
A voliči o jej osude rozhodnú hneď v piatich regionálnych voľbách na východe Nemecka, kde má silné postavenie. Prognózy dobré nie sú.
V septembrových parlamentných voľbách dostala NPD len 1,3 percenta a v Sasku zatiaľ ostáva pod piatimi percentami.