Do nového roku vstupuje Ukrajina s unavenými demonštrantmi na Večierku, neistým prezidentom Janukovyčom a rozčarovanými partnermi z Únie. Moskva je spokojná.
KYJEV, BRATISLAVA. Už piateho podozrivého z brutálneho útoku na ukrajinskú novinárku a opozičnú aktivistku Tatjanu Čornovolovú zadržala v piatok ukrajinská polícia.
Podľa veliteľa hlavnej vyšetrovacej správy Ministerstva vnútra Ukrajiny Mykolu Čičina zatiaľ posledný zo zatknutých Alexander Chramcov priamo bil novinárku.
On rezolútne vinu odmieta. Hlavnou úlohou zostáva nájsť tých, ktorí si zastrašovaciu akciu objednali.
Sviatky roka
Čornovolovú prepadli v noci na 25. decembra a utrpela mnohé zranenia.
Demonštranti na majdane chceli nasledujúci deň obliehať ministerstvo vnútra, ale s blížiacimi sa sviatkami odhodlanie ľudí upadá a mnohí sa venujú skôr nakupovaniu darčekov a príprave novoročných osláv, ktoré sú v postsovietskych štátoch tradične najvýznamnejšími rodinnými sviatkami v roku.
Ministerstvo napriek tomu starostlivo chránili špeciálne policajné jednotky Berkut a vchody boli opevnené vrecami s pieskom.
Niekoľko tisíc ľudí sa však o žiadny násilný prienik do budovy nakoniec nepokúsilo, len nahlas požadovali potrestanie útočníkov.
Novinári vytrvalo volajú po okamžitom odstúpení ministra vnútra Vitalija Zacharčenka.
Aj keď je táto požiadavka novinárskej obce očividne len teoretická, aspoň Zacharčenka potrestali vylúčením z radov kyjevskej organizácie Zväzu novinárov Ukrajiny.
Ulicu treba počúvať
Hlavné námestie Kyjeva vyzerá v týchto dňoch oveľa unavenejšie než v napätejších decembrových dňoch, keď tu státisíce ľudí požadovali od svojho vedenia, aby urýchlene podpísalo dohodu o asociovanom členstve v Únii.
Demonštranti síce nedosiahli plnohodnotné obnovenie eurointegračného procesu, ale ukázali, že sú schopní vyvinúť obrovský tlak, nahnať strach vláde i prezidentovi a upozorniť ich, že hlas ulice treba počúvať.
Záchrana z Ruska
Pravda, nič viac a mnoho ľudí vyjadruje sklamanie. Ale ako ukážka občianskej odvahy a vytrvalosti bol tohoročný majdan dokonalou lekciou pre všetky zúčastnené strany.
Zatiaľ čo prezident Janukovyč opozíciu a demonštrantov radšej nedráždi, ukrajinský premiér Mykola Azarov včera opäť zopakoval, že protestné akcie ničia ukrajinskú ekonomiku a že „Rusko dalo Ukrajine to, čo mu nedal Medzinárodný menový fond“.
„Pôžička vo výške 15 miliárd dolárov nám dáva možnosť pozerať sa na rok 2014 s optimizmom,“ uviedol doslova.
Julia Tymošenková odmietla ísť na súd
Ukrajinský súd chce Tymošenkovú obviniť z nových zločinov.
CHARKOV, PRAHA. Policajný anton s ozbrojeným sprievodom prišiel v piatok do charkovskej nemocnice zbytočne – expremiérka Ukrajiny Julia Tymošenková si doň opäť, už viackrát, odmietla sadnúť.
Okresný súd v Charkove teda opäť odložil súdne pojednávanie na 24. januára. Sudcovia sa zhodli, že bez obvinenej nemá cenu začať. A Tymošenková sa nechce na súde zúčastniť dokonca ani prostredníctvom videokonferencie.
Pritom o aktívnejšiu spolupráci so súdmi ju opakovane žiadal aj jej úhlavný sok, prezident Viktor Janukovyč. Keď sa v minulosti zúčastnila na zasadaní súdu prostredníctvom videokonferencie, požiadali ju, aby počas pojednávania neležala v posteli.
Tymošenková si odpykáva sedemročný trest za zneužitie právomocí, čoho sa vraj dopustila v čase, keď viedla ukrajinský kabinet a uzatvorila v roku 2009 údajne nevýhodné dohody o dodávkach plynu s Ruskom.
Teraz má čeliť ďalšiemu obvineniu – ešte ako majiteľka firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny sa vraj vyhýbala plateniu daní, dopúšťala sa podvodov a krádeže štátnych prostriedkov.
Petra Procházková