DŽUBA. Organizácia Spojených národov oznámila, že pokračujúce násilnosti v Južnom Sudáne vyhnali z domovov viac ako 120-tisíc ľudí. Približne polovica z nich našla útočisko v táboroch OSN.
Počet vnútorne vysídlených osôb je na vzostupe od vypuknutia bojov v hlavnom meste Džuba 15. decembra. Neskôr sa násilnosti rozšírili do ďalších častí krajiny, vysvetľuje agentúra AP.
Organizácie poskytujúce humanitárnu pomoc potrebujú podľa OSN najmenej 121 miliónov eur na ďalšiu pomoc. Spojené národy vyzvali južnosudánskych lídrov, aby začali rokovať.
Susedné krajiny Južného Sudánu oznámili, že nesúhlasia s násilným zvrhnutím demokraticky zvolenej vlády prezidenta Salvu Kiira.
V krajine dochádza už druhý týždeň k stretom medzi vládnymi vojakmi a tými, ktorí sú verní jeho bývalému zástupcovi.
Hlavy štátov okolo Južného Sudánu sa zišli na mimoriadnom zasadnutí Medzivládneho úradu pre rozvoj (IGAD).
Prezident Kene Uhuru Kenyatta na zasadnutí vyzval Kiira a bývalého viceprezidenta Rieka Machara, aby sa chopili príležitosti a začali mierové rokovania.
"Dávame na známosť, že my v IGAD nesúhlasíme s neústavným zvrhnutím riadnej a demokraticky zvolenej vlády v Južnom Sudáne," povedal Kenyatta. "Násilie nikdy neposkytlo optimálne riešenie," dodal.
Povstalcov lojálnych bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi medzitým porazila armáda po štyroch dňoch intenzívnych bojov v meste Malakal, ktoré je centrom ťažby ropy v krajine.
"Vládne sily prevzali úplnú kontrolu nad mestom Malakal a prenasledujú účastníkov prevratu," povedal pre Reuters hovorca armády Philip Aguer.
Vláda sa zároveň zaviazala k okamžitému prímeriu, pričom vyzvala Machara na rovnaký krok.