Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa v Kazachstane čoraz viac zväčšuje. Výrazný rozdiel v spoločenskom statuse prispieva k tomu, že sa v krajine obnovuje protizákonná polygamia. Najmä mladé ženy urobia všetko preto, aby unikli chudobe. Jedným z riešení, ktoré im bohatí Kazachovia ponúkajú, je postavenie druhej manželky, tzv. tokal.
ALMATY, KAZACHSTAN. Ak by Samal, dvadsaťtriročná žena, ktorá pochádza z dediny na juhu Kazachstanu, dostala možnosť vybrať si medzi láskou a peniazmi, rozhodla by sa pre peniaze.
Samal pracuje ako čašníčka v Almaty. Prežíva zo dňa na deň. Snaží sa, aby si z nízkeho platu dokázala zaplatiť najmä nájom a poplatky za školu.
Čašníčka sa priznala, že ak by jej bohatý starší muž ponúkol, aby sa stala jeho druhou manželkou, ponuku by bez váhania prijala a okamžite by svojho priateľa opustila.
"Ak by som sa mohla stať tokal, bolo by to ako v rozprávke," hovorí Samal počas prestávky v kaviarni, v ktorej pracuje. Kazašským slovom tokal sa označuje mladšia z dvoch manželiek, ktorá podľa tradícií dostane svoj vlastný byt, auto a každý mesiac peniaze.
Samal nepotrebuje k životu drahé kabelky a luxusné autá, ale ako sama hovorí, keď sa už má vzdať pravej lásky, nech to stojí za to.
"Každá žena túži po tom, aby bola pre muža prvou a jedinou láskou, ale čím ďalej sa pretĺkam sama životom, tým je to pre mňa ťažšie.“
Korene polygamie
Polygamia sa uplatňovala v tejto stredoázijskej krajine po celé stáročia. Najprv ako súčasť ich kočovnej kultúry a neskôr podľa islamského práva šaríja.
Predtým, ako Sovieti prevzali po revolúcii v roku 1917 moc v krajine, mnohí bohatí Kazachovia si kupovali druhé manželky od rodičov často aj s hospodárskymi zvieratami. Tým si zveľaďovali svoje bohatstvo. Zvyky neskôr upravilo obyčajové právo a šaríja.
Boľševici polygamiu v roku 1921 zakázali.
Polygamia sa v súčasnosti stala symbolom spoločenského postavenia zámožného muža a zároveň lístkom z chudoby pre mladú ženu.
Ayan Kudaikulova, prominentka z Almaty a autorka jedného z najvýznamnejších románov o polygamii v krajine, povedala, že mať tokal je otázkou prestíže: "Tokal sú ako luxusné hodinky Breguet."
"Bohužiaľ, v súčasnosti, ak bohatí muži nemajú mladšiu manželku, je to pre nich skôr zahanbujúce,“ dodala Kudaikulova.
Kazašskí poslanci sa usilovali legalizovať polygamiu už dvakrát, v roku 2001 a v roku 2008.
FOTO - TASR/AP
Polygamia je stále nelegálna
V súčasnosti je polygamia v Kazachstane aj naďalej nelegálna. V krajine však napriek tomu neexistuje žiadny zákonný trest tak, ako je to v susednom Kirgizsku. Každého, kto v Kirgizsku spácha trestný čin polygamie, môžu odsúdiť maximálne na dva roky väzenia.
Kazašskí poslanci sa usilovali legalizovať polygamiu už dvakrát, v roku 2001 a v roku 2008. V roku 2008 zákon neprešiel, pretože poslankyne si svoj súhlas podmienili polyandriou, resp. mnohomužstvom.
Viac ako 40 krajín, najmä v Ázii a v Afrike, aj naďalej uznáva polygamné sobáše. Uznávajú ich aj napriek tomu, že v roku 2009 OSN vo svojej správe uviedla, že polygamia "porušuje ľudské práva žien a taktiež ich právo na dôstojnosť".
Polygamné manželstvá pribúdajú
Ak muž chce mať druhú manželku a uzavrieť s ňou manželstvo prostredníctvom náboženského svadobného obradu nikah v mešite, musí s ním staršia manželka baibishe súhlasiť a zúčastniť sa ho.
Podľa imáma, ktorý slúži v najväčšej mešite v Almaty, približne 10 percent zo všetkých obradov nikah predstavujú polygamné manželstvá.
Imám povedal, že viac ako tritisíc párov sa bude tento rok sobášiť v hlavnej mešite, čo je o 30 percent viac ako v roku 2008.
Štátna informačná služba Kazinform zverejnila minulý rok výsledky prieskumu, v ktorom sa uvádza, že 41 percent Kazachov je za legalizáciu mnohoženstva.
Dvadsaťšesť percent je proti legalizácii a 22 percent sa k tejto otázke nedokázalo vyjadriť.
Kazinform taktiež uvádza, že podľa 11 percent obyvateľov je uzákonenie iba stratou času, keďže aj napriek tomu, že polygamia je v krajine stále nelegálna, je bežnou súčasťou ich života.
Bohatá krajina, chudobný ľud
Kazachstan patrí medzi najväčších svetovým dodávateľov uránu a zároveň je druhým najväčším producentom ropy z krajín, ktoré boli súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu.
HDP krajiny sa v posledných dvoch desaťročiach zvýšilo dvanásťkrát, v minulom roku na zhruba 200 miliárd dolárov.
Prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev priznáva, že rozdiel medzi bohatými a chudobnými je výrazný: "Musíme zistiť, koľko ľudí žije na hranici chudoby."
Podľa prezidenta približne 56 percent domácností v Kazachstane zarába menej ako 236 dolárov mesačne, pričom menej ako desať percent z nich zarába okolo 100 dolárov.
Medzi päťdesiatimi najbohatšími Kazachmi je iba šesť žien. Každú z nich však podporuje bohatý muž. Dve z toho sú prezidentove dcéry.
Míňať peniaze v luxusnom nákupnom centre Esentai v Almaty často zabezpečia chudobným mladým ženám sobáše s bohatým mužom.
FOTO - bloomberg.com
Málo príležitostí na uplatnenie
Janar Jandosova, riaditeľka výskumného centra v hlavnom meste Astana, si myslí, že ak by ženy v krajine mali viac príležitostí na uplatnenie, menej dievčat by malo záujem o postavenie druhej manželky.
"Urobili sme veľa, aby sme tento trend zo spoločnosti odstránili. V priebehu posledných rokov sme však veľmi rýchlo stratili kontrolu nad celou situáciou," dodala riaditeľka.
Podľa riaditeľky si ženy želajú, aby sa ich postavenie v spoločnosti zlepšilo. Pre mnohé z nich je však jedinou možnosťou práve bohatý muž.
Väčšina tokal žien pochádza z chudobných rodín. K vzťahom s bohatými mužmi pristupujú pragmaticky – buď si šetria peniaze na dôchodok, alebo na to, aby mohli podporovať svojich chudobných príbuzných.
Výnimka Sholpan
Dvadsaťročná Sholpan tiež pracuje ako čašníčka. Priznala sa, že si nikdy nemyslela, že skončí ako tokal, keďže pochádza z bohatej rodiny. Keď si však jej otec zobral druhú manželku v jej veku, Sholpan ju ako matku odmietla rešpektovať.
Otec ju preto prestal finančne podporovať a nútil ju, aby si našla bohatého muža, za ktorého sa vydá. Čašníčka stratila aj svojho priateľa. Priateľova matka trvala na tom, aby sa rozišli, keďže Sholpan so stratou finančnej podpory stratila aj nárok na veno.
V súčasnosti je Sholpan druhou manželkou bohatého muža, má auto za 53-tisíc, kabelku za desaťtisíc a každý mesiac zarába najmenej päťtisíc dolárov.
So svojím manželom sa prvýkrát stretla náhodne, keď prechádzala cez ulicu. Ešte nikdy sa však nestretla s jeho prvou manželkou. Dokonca si myslí, že jeho prvá žena o nej ani nevie.
"Všetci moji priatelia mi hovoria, že môj život je ako z rozprávky o Popoluške," povedala Sholpan a dodáva, že často minie za deň aj 300 dolárov a ani nevie za čo.
Tokal ako náhradná matka
Bohatí muži si často berú druhé manželky len preto, aby im porodili ďalšie deti.
To je aj prípad podnikateľa z Almaty Anuarbeka. Keďže lekár ho upozornil, že druhé dieťa by mohlo ohroziť život jeho prvej manželky, rozhodli sa, že si nájde tokal, aby mu porodila ďalšie deti.
Pred troma rokmi si zobral devätnásťročné dievča z vidieka. Po svadbe ju Anuarbek presťahoval k svojim rodičom. Obe jeho ženy sa stretnú iba občas. Anuarbek je rád, že ich vzťah je úctivý a jeho mladšia manželka žije skromným životom.
Zdroj: Nariman Gizitdinov, bloomberg.com
Autor: Preklad Monika Himpánová