Agentúrny materiál sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME
TOKIO, BRATISLAVA. Jasukuna je jedna z mnohých šintoistických svätýň v Japonsku. Uctievajú tu duše takmer dva a pol milióna ľudí, ktorí zomreli vo vojnách v službách Japonska od roku 1867. Pre šintoistov sú tieto obete niečo ako bohovia.
V 70. rokoch sa však medzi uctievané obete dostali aj štrnásti ľudia, ktorých povojnový tribunál označil za najväčších vojnových zločincov, ktorí riadili vojenské operácie. Napríklad vojnový premiér generál Hideki Todžo, ktorý nariadil útok na Pearl Harbor a po vojne ho za zločiny obesili. Svätyňa sa vtedy stala symbolom japonského imperializmu.
Svätyňu vo štvrtok navštívil premiér Šinzo Abe. Od roku 2006 tak neurobil žiadny jeho predchodca. „Pred dušami obetí vojny som obnovil svoje presvedčenie dosiahnuť, aby sa vojny už neopakovali,“ povedal podľa CNN.
Ako mierové posolstvo to však ani zďaleka nevnímajú Čína a Južná Kórea, ktoré priamo zasiahla japonská agresia pred druhou svetovou vojnou a počas nej.
„Uctievanie svätyne je vo svojej podstate falošné okrášľovanie japonskej militaristickej invázie a kolonizácie,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Návštevu odsúdili aj Američania, najväčší spojenec Japonska po druhej svetovej vojne.
Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa v posledných mesiacoch komplikujú.
Čína posilňuje armádu, pričom si robí nárok na japonské ostrovy Senkaku. Abe sa zas snaží zmeniť ústavu tak, aby povoľovala zásahy japonskej armády aj v zahraničí. To zakazuje súčasná ústava prijatá po druhej svetovej vojne.
Autor: mak