V najmladšej africkej krajine bojujú proti sebe dva kmene, jeden stojí za prezidentom, druhý podporuje odvolaného viceprezidenta.
DŽUBA. Juhosudánsky prezident Salva Kiir oznámil, že jeho armáda dobyla späť mesto Bor.
Metropoly štátu Jonglei sa minulý týždeň zmocnili sily lojálne odvolanému viceprezidentovi Riekovi Macharovi.
Popreli masový hrob
Misia OSN v Južnom Sudáne v stredu poprela správy o masovom hrobe, ktorú v utorok zverejnil úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Informovala o tom agentúra AP.
Berlínska kancelária komisárky Navi Pillayovej oznámila, že masový hrob, v ktorom sa nachádzalo 75 tiel, objavili v južnosudánskom Bentiu. Neskôr informáciu spresnil - v hrobe bolo 34 tiel a ďalších 75 ľudí je pravdepodobne nezvestných.
Misia OSN v Južnom Sudáne informovala, že pôvodná správa "nafúkla potýčku," pri ktorej zahynulo 15 ľudí. Zástupcovia OSN v Južnom Sudáne sú stále znepokojení mimosúdnymi popravami a tieto správy vyšetruje.
Etiópsky minister zahraničných vecí Tedros Adhanom pre AP povedal, že lídri šiestich východoafrických krajín vo štvrtok odcestujú do Južného Sudánu, aby sa pokúsili urýchliť mierové rozhovory a ukončiť 10 dní násilností.
OSN v utorok schválila navýšenie medzinárodnej misie o 5500 vojakov. Doterajší mandát rátal so 7000 vojakmi a 900 policajtmi.
Kmene proti sebe
Konflikt v najmladšej africkej krajine, ktorá vyhlásila nezávislosť len v roku 2011, má politický i etnický základ.
Proti prezidentovi Salvovi Kiirovi sa postavila časť ozbrojených síl, ktorá podporuje odvolaného viceprezidenta Rieka Machara.
Prezidenta podporujú príslušníci väčšinovej etnickej skupiny Dinkov, zatiaľ čo za odvolaným viceprezidentom Macharom stoja členovia menšinového kmeňa Nuerov.
V bojoch padlo už niekoľko stoviek ľudí.