Oaxaca 23. júna (TASR) - Podpálené univerzitné budovy, únosy mestských autobusov a násilné zrážky s políciou sú výsledkom piatkových protestov asi 1000 vysokoškolských študentov v mexickom meste Oaxaca, pri ktorých utrpelo zranenia vyše 20 ľudí.
Viac než 200 príslušníkov polície použilo proti demonštrujúcim študentom univerzity Benita Juareza slzotvorný plyn. Najmenej 27 ľudí museli počas protestov hospitalizovať, pričom polícia zadržala 15 osôb.
Areál univerzity nachádzajúci sa v centre mesta je kvôli štrajku študentov proti administratívnym rozhodnutiam riaditeľa školy Gabriela Pacheca už vyše mesiaca mimo prevádzky.
Protesty pod vedením poslucháčov právnickej fakulty a fakulty politických vied vypukli po tom, ako sa 13 demonštrantov lojálnych riaditeľovi snažilo v piatok popoludní o prerušenie mítingu štrajkujúcich študentov.
Políciu privolali svedkovia, podľa ktorých dav rozhnevaných študentov zadržiaval 13 protivníkov, pričom to vyzeralo, že sú pripravení dobiť ich k smrti. Po použití slzného plynu sa rukojemníkom napokon podarilo ujsť.
Štrajkujúci vysokoškoláci sa v reakcii na zásah poriadkových jednotiek vyrútili do ulíc mesta, kde zablokovali dopravu. Pri vrcholnom bode protestu zastavili a obsadili 15 mestských autobusov. Študenti, ktorí ostali v areáli školy, podpálili po domácky vyrobenými bombami dve univerzitné budovy a rozbili starobylú sochu v univerzitnej kaplnke.