Štrasburg 22. júna (TASR) Predsedovia parlamentov zo štyroch svetadielov dnes na prvom svetovom kongrese proti trestu smrti vo francúzskom Štrasburgu vyzvali na globálny zákaz najvyššieho trestu.
"Vyzývame všetky štáty, aby bezodkladne zaviedli celosvetové moratórium na popravy a podnikli kroky na zrušenie trestu smrti v ich domácich zákonoch," uvádza sa v deklarácii podpísanej zákonodarcami po dvoch dňoch diskusií s pracovníkmi v oblasti ľudských práv, právnikmi, vedcami a niekdajšími odsúdencami na smrť.
Trojdňový kongres organizuje francúzska lobistická skupina Spolu proti trestu smrti pod záštitou Európskeho parlamentu a Rady Európy, ktorej všetkých 43 členov už s popravami skoncovalo.
Konferencia sa začala vo štvrtok, krátko po dvoch prvých amerických federálnych popravách po 38 rokoch. Najvyšší trest v priebehu necelých dvoch týždňov podstúpil atentátnik z Oklahoma City Timothy McVeigh a vrah a pašerák drog Juan Raul Garza.
Trest smrti v USA bol aj jedným z kameňov úrazu nedávnej návštevy amerického prezidenta Georgea W. Busha v Európe. Kritici najvyššieho trestu spochybňovali jeho efektivitu a morálnu oprávnenosť. Bush zase argumentoval, že "trest smrti je prejavom vôle Američanov".
Spomedzi zhromaždených predsedov parlamentov pred auditóriom v Štrasburgu vystúpil aj princ Norodom Ranariddh z Kambodže, jedinej ázijskej krajiny, ktorá oficiálne zrušila trestom smrti.
"Srdečne vítam vašu snahu o všeobecný zákaz najvyššieho trestu," uviedol Ranariddh. Podľa neho nie je dnešný záväzok len prázdnym vyhlásením, čo potvrdilo aj nedávne rozhodnutie kambodžského ústavného súdu o tom, že ani "kati" kambodžského ľudu - momentálne súdení lídri Červených Kmérov - nebudú odsúdení na smrť.
Medzi signatármi dnešného vyhlásenia boli okrem predsedov parlamentov 13 krajín aj predsedníčka Európskeho parlamentu Nicole Fontainová a jej kolega z orgánu Rady Európy pre dohľad na dodržiavaním ľudských práv Lord Russell-Johnston.